Oszczędności a dochód w gospodarstwie rolnym

Nie tylko w rolnictwie, ale i w innych branżach nieustannie mówi się o oszczędzaniu. Czy warto to robić i jak się mają oszczędności do dochodu? O tym w kolejnym odcinku naszego cyklu.

Czy warto oszczędzać?

oszczędzanie dochodowość

Jak zwiększyć dochodowość upraw?

fot. PROCAM

Każdy rolnik, który chroni swoje uprawy, staje przed permanentnymi pytaniami: czym chronić, kiedy, jak i ile na to wydać pieniędzy. Często spotykaną prawidłowością jest, że trzeba najpierw dużo zainwestować, aby odnieść dużą korzyść. Płyną stąd dwa wnioski. Po pierwsze – program ochrony musi być dostosowany, sprawdzony i dobrze dobrany do sytuacji na polu. Zakup chemii to niemały wydatek. Po drugie – nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny, bo tanie rozwiązania często bywają niekompletne albo mało skuteczne. Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując rozwiązania dostosowane do sytuacji i warunków. A te niekoniecznie będą najtańsze na pierwszy rzut oka, za to na pewno będą najskuteczniejsze i w konsekwencji okażą się najoszczędniejszą inwestycją.

Oszczędności a dochód

Za tanimi rozwiązaniami, prócz ceny, przemawia tylko to, że w korzystnych pogodowo latach, przy niskich nakładach, udaje się uzyskać stosunkowo wysoki plon lub zarobić dzięki dobrej koniunkturze i cenie. Jest to jednak strategia o tyle ryzykowna, że nie gwarantuje dochodów w trudnych latach i przy gorszych warunkach rynkowych.

Zostało przeprowadzone badanie opinii społecznej wśród rolników. Wynika z niego, że rolnicy nienastawieni inwestowanie na odpowiednim poziomie to grupa zbliżona do tych ankietowanych, którzy wskazywali, że sposobem na dochodowość jest „wyjście na zero” oraz liczenie na dobrą cenę w skupie.

I choć ich strategia czasem działa, to:

  • przekreślają oni szanse na dochód w trudnych latach i zmiennych warunkach przebiegu pogody w sezonie;
  • w sezonach z korzystnym przebiegiem warunków uprawy nie maksymalizują oni zysków, ponieważ nie chroniąc i nie zasilając odpowiednio upraw nie wykorzystują w pełni potencjału plonotwórczego roślin.

    jak zwiększyć dochodowość upraw

    Ankieta: Jak zwiększyć dochodowość upraw?

    fot. PROCAM

Ryzykowne oszczędzanie

Stosowanie tanich rozwiązań to loteria. Pozwala to bowiem w korzystnych klimatycznie latach, przy niskich nakładach, uzyskać stosunkowo wysoki plon. Dzięki dobrej koniunkturze – cenie w danym roku – także można wyjść „na swoje”. Jest to jednak ryzykowne podejście, nie gwarantujące dochodów w trudnych latach. Z ankiet wynika, że badani wskazujący, iż sposobem na dochodowość jest „wyjście na zero” oraz liczenie na dobrą cenę w skupie, to grupa zbliżona do grupy nienastawionej na inwestowanie na odpowiednim poziomie, którzy niweczą swoje szanse na dochód w trudnych lub zmiennych warunkach pogodowych w danym sezonie. Okazuje się, że oszczędności i dochód nie idą ze sobą w parze.

Tak prezentuje się symulacja potencjałów plonowania w zależności od intensyfikacji nakładów oraz symulacja plonu teoretycznego możliwego do uzyskania:

potencjał plonowania

Wykres symulacji potencjałów plonowania i plonu teoretycznego możliwego do uzyskania

fot. PROCAM

14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw?

Zobacz jak agronomia pomoże podnieść dochodowość naszych upraw a także jakie są wyzwania współczesnego rolnictwa

Cała publikacja: 14 SPOSOBÓW Jak zwiększyć dochodowość upraw? dostępna jest również do pobrania pod linkiem: https://www.procam.pl/landing/358-2/

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *