Oszczędzaj na nawożeniu: nawozy jednoskładnikowe NPK

Download PDF

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak zaoszczędzić na nawożeniu? Czy chociaż raz usiedliście z ołówkiem w ręku i policzyliście, jakie ponosicie koszty z tego tytułu? Co decyduje o tym, że zwykle stosowane są te, a nie inne nawozy? I ile w tym wszystkim jest zdrowego rozsądku, a ile zwykłego przyzwyczajenia?

Na początku należy podkreślić, że na wysokość kosztów nawożenia wpływ mają:

  • koszt załadunku,
  • koszt transportu (zarówno z miejsca dostawy, jak i na pole),
  • koszt wysiewu nawozów,
  • cena nawozu, a właściwie cena 1 kg czystego składnika w nawozie. Stąd najważniejsza uwaga: tani nawozów to nie ten, którego cena 1 tony jest niska, ale ten, którego 1 kg czystego składnika jest niski!

Jeżeli siarczan amonu zawiera 21% N, to znaczy, że w 1 tonie nawozu jest 210 kg azotu (N).

Na rynku krajowym mamy bardzo duży wybór nawozów, a firmy je produkujące prześcigają się w zdobywaniu potencjalnego klienta na każdy możliwy sposób. Odsuńmy jednak reklamy na bok i włączmy kalkulator.

Podejmijmy próbę przeanalizowania nawozów jednoskładnikowych.

I. W grudniu 2015 r. proponowano następujące ceny nawozów azotowych:

  • siarczan amonu 21% N w cenie 840 zł/t;
  • saletra amonowa 34% N w cenie 1330 zł/t;
  • saletrzak 27,5% N i 4% MgO w cenie 1130 zł/t;
  • mocznik 46% N w cenie 1430zł/t,
  • RMS 32% N w cenie 1140 zł/t.
nawozy

Foto: AgroFoto.pl, agrofoto

Jeżeli siarczan amonu zawiera 21% N, to znaczy, że w 1 tonie nawozu jest 210 kg azotu (N).

Tona nawozu, czyli 210 kg N, kosztuje 840 zł, z czego wynika, że 1 kg N kosztuje 840 zł : 210 kg = 4,0 zł. Wobec tego za 1 kg czystego składnika (azotu), w 34% saletrze amonowej zapłacimy 3,91 zł, w 27,5% saletrzaku – 4,11 zł, w moczniku – 3,11 zł, a w RSM – 3,56 zł.

Z tego wynika, że cena za 1 kg czystego składnika waha się od 3,11 do 4,11 zł, a średnia jego wartość wyniesie 3,74 zł.

II. Nawozy fosforowe:

  • superfosfat prosty pylisty 18,5% P2O5w cenie 662,04 zł/t (662,04 zł/t : 185 kg w 1 t = 3,58 zł za 1 kg fosforu);
  • superfosfat wzbogacony 40% P2Oi 10 % CaO w cenie 1580 zł/t (1580 zł/t : 400 kg w 1 t = 3,95 zł za 1 kg);
  • superfosfat prosty granulowany 19% P2O5w cenie 737,64 zł/t (737,64 zł : 190 kg = 3,88 zł za 1 kg);
  • superfosfat 20% P2O5w cenie 785 zł/t (785 zł : 200 kg = 3,93 zł za 1 kg),
  • superfosfat wzbogacony 40% P2Ow cenie 1510 zł/t (1510 zł/t : 400 kg w 1 t = 3,78 zł za 1 kg);
nawozy

Foto: AgroFoto.pl, coolman111

Wahania ceny: 3,58–3,95 zł, średnia wartość – 3,82 zł.

III. Nawozy potasowe:

  • sól potasowa 60% K2O w cenie 1620 zł/t – 2,70 zł za 1 kg K2O,
  • siarczan potasu 50% K2O w cenie 2860 zł/t – 5,72zł za 1 kg K2O,
  • Korn-Kali 40% K2O (6% MgO, 4% Na2O, 12,5% SO3) za cenę 1330 zł/t –3,33 zł za 1 kg K2O,
  • Patentkali gran. 30% K2O (10% MgO, 42,5% SO3) za cenę 2150 zł/t –7,17 zł za 1 kg K2O,
  • Magnesia – Kainit 11%K2O (5% MgO, 27% Na2O, 10% SO3) w cenie 780 zł/t – 7,09 zł za 1 kg K2

Wahania ceny: 2,70 – 7,17 zł, średnia wartość – 5,20 zł.

nawozy

Ceny wybranych nawozów jednoskładnikowych.

Wnioski?

Takie obliczenia, chociaż obarczone błędem, bo nie uwzględniają pozostałych składników zawartych w nawozie (CaO, MgO, Na2O, SO3), pozwolą na podjęcie decyzji, który nawóz kupić. Należy także pamiętać, że ceny nawozów ulegają zmianie. W tym obliczeniu, na podstawie średniej, możemy powiedzieć, że najdroższe są nawozy potasowe (5,20zł za 1kg czystego składnika), a najtaniej można kupić nawozy azotowe (3,74 zł/kg czystego składnika), ale wystarczy zmienić asortyment nawozu w grupie (azotowe, fosforowe, potasowe) lub cenę i wszystko się odwróci.

Gdybyśmy porównali ze sobą tylko 3 nawozy, które w swojej grupie posiadają jak najmniej dodatków innych składników lub nie mają ich wcale – wnioskowanie będzie inne. Przykład: mocznik 46% (3,11 zł/kg N), sól potasowa 60% (2,70 zł/kg K2O) oraz superfosfat wzbogacony 40% (3,78 zł/kg P2O5). Najtańszy nawóz – potasowy, a najdroższy fosforowy.

Policzmy więc, ile musimy zapłacić u siebie, w swoim rejonie.

Aktualne ceny nawozów sprawdzisz na portalu: Ceny Nawozów

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
zielJasiuMi Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mi
Gość
Mi

Najwieksza oszczędność to układanie dawek nawozowych na podstawie badań gleby, bilansie obornika itp…

Jasiu
Gość
Jasiu

Próby glebowe to powinien być punkt zero – czyli wogole bezduskusyjny! Ważne są też formy azotu, a co za tym idzie czas dostępu azotu dla roślin. Co z tego ze azot w moczniku jest najtańszy jak długo się „rozkłada” i jest dostępny dla roślin po ok 3 tygodniach. Czasem można sobie na to pozwolić ale nie wyobrażam sobie na start (teraz) dawać mocznika na rzepak czy pszenicę. Na drugą dawkę to i owszem. Tak robiłem w zeszłym sezonie. Na start saletrosan (bo jego azot jest szybko dostępny) i 10 dni później mocznik. Takie rozwiązanie wydaje mi się być optymalne kosztowo… Czytaj więcej »

ziel
Gość
ziel

Konr-kali wychodzi najtaniej z tego względu że ma dużą zawartość siarki, magnezu i wapnia.
Mocznik długo sie rozkłada i 100% azotu rośliny z niego nie wykorzystają
Takie liczenie nic nie obrazuje należy policzyć wszystkie składniki i przeliczyc czy np lepiej posiac 2nawozy które załatwią zapotrzebowanie roślin czy 4 ale „tańsze” bo była liczona cena wyłącznie fosforu/potasu/azotu. Później wychodzą kwiatki że trzeba siarki dokupić itp itd i w sumie wychodzi drożej.