Niedroga eliminacja owsa głuchego

Owies głuchy jest twardym przeciwnikiem, a jego zwalczanie było do tej pory nie lada wyzwaniem zarówno pod względem agrotechnicznym, jak i finansowym. Z takim stanem rzeczy postanowiła się zmierzyć firma Innvigo – polski producent środków ochrony roślin. Przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek preparat, który pomoże nam walczyć z owsem głuchym na naszych plantacjach.

Owies głuchy nie spieszy się ze wschodami…

– Owies głuchy wschodzi późno – mówi Marek Szewców z Innvigo. Jest rośliną ciepłolubną – dodaje.

Chwast ten jest klasyczną rośliną jarą, podobnie jak jego „udomowiony” brat – owies siewny. Siewki rośliny pojawiają się na wiosnę, a chwast rozmnaża się za pomocą ziarniaków – część z nich osypuje się na polu i silnie zachwaszcza glebę. Są one lekkie, przez co przenoszone są również przez wiatr. Niestety łatwo rozsiewają się także podczas żniw, kiedy to częstym nosicielem są… kombajny. W dodatku jeśli już raz pojawi się na polu, to nie chce szybko się wynieść. W glebie owies głuchy może przetrwać nawet 10 lat! Jedna roślina owsa głuchego jest w stanie wytworzyć do 150 nasion. A to oznacza, że nie jesteśmy nigdy pewni, czy tak naprawdę w kolejnym roku nie pojawi się na naszym polu – nawet, jeśli do tej pory na danej działce chwast ten nigdy nie występował.

owies głuchy na polu

Owies głuchy często bywa trudny do zwalczenia. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: Mateusz45288)

Aplikacja w optymalnym terminie

– Często popełnianym błędem jest wykonywanie zabiegu, zanim wzejdą wszystkie rośliny owsa analizuje Marek Szewców.

Specjalista z Innvigo zwraca uwagę na to, że niejednokrotnie praktykuje się zabieg dwuetapowy, gdzie najpierw zwalczane są chwasty dwuliścienne, a w kolejnej aplikacji owies głuchy – jak ocenia M. Szewców, jest to zauważalne zwłaszcza w zbożach jarych. Zwraca uwagę na fakt, iż Fenoxinn 110 EC został tak zaprojektowany, by mógł być stosowany jednocześnie z aplikacją herbicydów zwalczających chwasty dwuliścienne. Innvigo proponuje rozwiązanie fenoksaprop-p-etylu + tribenuron metylu + fluroksypyr.

Możemy mieszać te substancje. Nie powodują one obniżenia skuteczności fenoksapropu – informuje. Najważniejsze, aby zaczekać, aż wzejdą wszystkie rośliny owsa głuchego, tak, by wykonać aplikację nalistną na wszystkie rośliny. Fenoksaprop-p-etylu radzi sobie bardzo dobrze z owsem głuchym. Nawet niższa dawka Fenoxinnu 110 EC, czyli 0,5 l/ha, zwalcza ten chwast – przekonuje Szewców.

O ile w Polsce owies głuchy jeszcze kilkanaście lat temu był mniejszym zmartwieniem, to teraz jest obecny już w całym kraju.

Fenoksaprop-p-etylu działa w zwalczanej roślinie układowo. Pobierany jest przez zielone części roślin i przemieszczany do stożku wzrostu pędów i korzeni. Chwasty jednoliścienne niszczone są najskuteczniej od fazy 2 liści do końca fazy krzewienia. Efekty zastosowania środka widoczne są po ok. 2–4 tygodniach, jednak jest to uzależnione od panujących warunków pogodowych i stopnia zachwaszczenia. Możemy jednak liczyć, że już kilka dób po zabiegu będziemy w stanie ocenić, na ile przejazd z herbicydem był skuteczny.

– Po 10–14 dniach widać pierwsze efekty, jednak przy sprzyjających warunkach pogodowych i odpowiedniej ilości ciepła już po tygodniu zauważalne będzie odbarwienie w postaci pożółknięcia czy poczerwienienia – informuje Marek Szewców.

O ile w Polsce owies głuchy jeszcze kilkanaście lat temu był mniejszym zmartwieniem, to teraz jest obecny już w całym kraju. Największym problemem jest sytuacja, kiedy pojawia się w mieszankach, w których jednym z komponentów jest owies siewny. Niestety, nie mamy wówczas żadnej możliwości zwalczania chwastu, ponieważ wyplenimy zarówno pożądaną roślinę owsa siewnego, jak i niechcianą owsa głuchego. Skuteczność zwalczania owsa głuchego w badaniach rejestracyjnych preparatem Fenoxinn 110 EC przy maksymalnej dawce 0,7 l/ha wyniosła 94,1%.

zwalczanie owsa głuchego

Owies głuchy niekiedy występuje w mieszankach z owsem siewnym.

Jeden kompleksowy zabieg, aby zwalczyć owies głuchy

Fenoxinn 110 EC uzyskał rejestrację w najważniejszych zbożach jarych – jęczmieniu oraz pszenicy. Ważne jest również, że nie musi być stosowany „solo” – w zbożach jarych w celu zwalczania chwastów dwuliściennych zastosowany może zostać w duecie z produktami wchodzącymi w skład Herbicydowego Zestawu Mocy (Herbistar 200 EC oraz Tristar 50 SG). Koszt zabiegu Fenoxinnem w przeliczeniu na hektar, przy minimalnej dawce zwalczającej owies głuchy, wynosi ok. 70 zł (w zależności od opakowania), a kompleksowa ochrona przed chwastami dwuliściennymi i owsem głuchym w zbożach jarych wynieść może poniżej 100 zł/ha. Nakład na hektar jest jak najbardziej zgodny z hasłem: Dobre rozwiązania nie muszą być drogie.

4 fakty o Fenoxinn 110 EC

Już najniższa dawka – 0,5 l/ha – jest w stanie zwalczyć owies głuchy.
Rejestracja w pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu ozimym i jarym, pszenżycie ozimym.
Fenoksaprop-p-etylu zawarty w preparacie jest substancją aktywną o bardzo wysokiej skuteczności w zwalczaniu owsa głuchego.
Istnieje możliwość zastosowania w mieszaninie zbiornikowej z preparatami zwalczającymi chwasty dwuliścienne.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że ochrona kompleksowa, a zwłaszcza ta, w której zaimplementować należy chemię zwalczającą owies głuchy, musi słono kosztować. Innvigo z takim stanem rzeczy się nie zgadza i przekonuje, że może być inaczej!

 

Zobacz również: Skuteczne zwalczanie chwastów jednoliściennych w zbożach ozimych i jarych

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 73

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *