Rośliny na oziminy: a może pszenżyto?

Zbliża się czas wyboru roślin pod jesienne zasiewy. Choć w niektórych regionach kraju kombajny jeszcze nie wyjechały w pole, warto pomyśleć, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się jako oziminy. Po tegorocznych wymarznięciach rzepaku rolnicy wykazują większe zainteresowanie zbożami. Jednym z nich jest pszenżyto ozime.
Uprawa pszenżyta na słabych glebach może się udać i dać dobry plon. Jednak w takiej sytuacji trzeba bardzo uważnie wybierać odpowiednie odmiany.
Pszenżyto ozime ma dosyć duży potencjał plonowania, choć zdecydowanie lepiej sprawdza się na glebach lepszych kategorii. W przypadku uprawy pszenżyta na gorszych glebach, produkcja będzie opłacalna tylko przy perfekcyjnej agrotechnice.
– Uprawa pszenżyta na słabych glebach może się udać i dać dobry plon – mówi Dariusz Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. – Jednak w takiej sytuacji trzeba bardzo uważnie wybierać odpowiednie odmiany, biorąc pod uwagę zarówno warunki glebowe, jak i klimatyczne.
W uprawie pszenżyta ozimego bardzo ważne są odpowiednie przedplony. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się rośliny strączkowe, ziemniaki oraz rzepak.
Wybierając konkretną odmianę pszenżyta ozimego, warto kierować się też jej mrozoodpornością. Im wyższa, tym zboże lepiej przezimuje nawet w trudnych warunkach. Co ciekawe, nowe odmiany wcale nie radzą sobie pod tym względem lepiej niż stare. Wiele zależy zarówno od warunków klimatycznych, jak i glebowych.
– Na moim polu i u okolicznych rolników podczas tegorocznej zimy pszenżyto zostało wymrożone na równi z rzepakiem – mówi pan Adam, właściciel gospodarstwa pod Łomżą. – Najlepiej poradziły sobie stare odmiany, które przezimowały w bardzo dobrym stanie, i to z nich w tym roku będą najlepsze plony.
Zajrzyj również do: