Padły dzik – co zrobić, jak się na niego natkniesz?

ASF rozprzestrzenia się wraz z zarażonymi dzikami. Warto podkreślić, że wirus w padlinie, czy w ziemi może przetrwać nawet 7 miesięcy. Padły dzik jest więc największym zagrożeniem. Co zrobić, jak się na niego natkniemy?
To ludzie najczęściej przynoszą wirusa ASF do gospodarstw hodowlanych. Brak rozwagi i odpowiedniej higieny/dezynfekcji to główna przyczyna.
Wirus ASF nie odpuszcza. Największym zagrożeniem jest w przypadku natknięcia się na padłego dzika lub jego szczątki – nawet krew zwierzęcia, która pozostanie w ziemi to ryzyko zarażenia wirusem. ASF w warunkach zewnętrznych potrafi przetrwać nawet 7 miesięcy zimą, a latem 2-3 miesiące.
Warto też przy tym podkreślić, że dotychczas to najczęściej ludzie „przynosili” wirusa do gospodarstw hodowlanych. Brak rozwagi hodowców, a szczególnie tych, którzy są też myśliwymi, oraz nieodpowiednie zabezpieczenie bioasekuracyjne to główne powody kolejnych przypadków ASF w stadach hodowlanych.
– Ogniska ASF występują już w Rumunii, Czechach, krajach nadbałtyckich. Jest to już problem europejski. Tutaj trzeba wspólne stanowisko wypracować – podkreślał jeszcze w lutym minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas konferencji w resorcie rolnictwa.
Ale do tego czasu, warto wiedzieć, co zrobić, aby przez własną głupotę nie przynieść ASF do swojego gospodarstwa. Skoro więc odstrzał dzików ma być, warto wiedzieć, jak postępować w przypadku, gdy w lesie lub na polu natkniemy się na padłego dzika?
Spis treści
Co zrobić, jak natkniemy się na padłego dzika?
– Po pierwsze, nie dotykać. Padłe na ASF dziki nie są wprawdzie groźne dla życia i zdrowia człowieka, ale poprzez kontakt z nimi możemy nieświadomie na ubraniu lub na butach przenieść wirusa dalej. Po drugie, oznaczyć to miejsce, aby odpowiednie służby mogły zabezpieczyć padłego dzika. I wreszcie po trzecie, zgłosić ten fakt do najbliższego powiatowego lekarza weterynarii, lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego – wylicza Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
W zgłoszeniu, o którym wspomina Jacek Łukaszewicz, należy szczegółowo opisać miejsce, w którym jest padły dzik, np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS.

Należy pamiętać, aby po kontakcie z dzikiem lub truchłem zwierzęcia, zadbać o odpowiednią higienę, w tym zdezynfekować ręce i buty.
Należy również pamiętać, że mając kontakt z dzikiem, należy stosować odpowiednie środki higieny, w tym dokładnie odkazić ręce i obuwie. A w ciągu 72 godzin od momentu takiego kontaktu, nie powinno się wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie oraz nie wykonywać czynności związanych z ich obsługą.
Padły dzik – co to dokładnie znaczy?
Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia, że termin ten określa nie tylko zwierzęta padłe w wyniku choroby, czy odstrzelone. Mowa tu również o tych osobnikach, które zostały zabite w wypadkach komunikacyjnych, świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.
W związku z występowaniem ASF w Polsce, warto pamiętać też, aby nie pozostawiać w lesie żadnych odpadków żywnościowych, nie hałasować i nie płoszyć dzików oraz nie spuszczać psów ze smyczy.