Padły dzik – co zrobić, jak się na niego natkniesz?

ASF rozprzestrzenia się wraz z zarażonymi dzikami. Warto podkreślić, że wirus w padlinie, czy w ziemi może przetrwać nawet 7 miesięcy. Padły dzik jest więc największym zagrożeniem. Co zrobić, jak się na niego natkniemy?

To ludzie najczęściej przynoszą wirusa ASF do gospodarstw hodowlanych. Brak rozwagi i odpowiedniej higieny/dezynfekcji to główna przyczyna.

Wirus ASF nie odpuszcza. Największym zagrożeniem jest w przypadku natknięcia się na padłego dzika lub jego szczątki – nawet krew zwierzęcia, która pozostanie w ziemi to ryzyko zarażenia wirusem. ASF w warunkach zewnętrznych potrafi przetrwać nawet 7 miesięcy zimą, a latem 2-3 miesiące.

Warto też przy tym podkreślić, że dotychczas to najczęściej ludzie „przynosili” wirusa do gospodarstw hodowlanych. Brak rozwagi hodowców, a szczególnie tych, którzy są też myśliwymi, oraz nieodpowiednie zabezpieczenie bioasekuracyjne to główne powody kolejnych przypadków ASF w stadach hodowlanych.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi

fot. Renata Struzik, agrofakt.pl

Ogniska ASF występują już w Rumunii, Czechach, krajach nadbałtyckich. Jest to już problem europejski. Tutaj trzeba wspólne stanowisko wypracować – podkreślał jeszcze w lutym minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas konferencji w resorcie rolnictwa.

Ale do tego czasu, warto wiedzieć, co zrobić, aby przez własną głupotę nie przynieść ASF do swojego gospodarstwa. Skoro więc odstrzał dzików ma być, warto wiedzieć, jak postępować w przypadku, gdy w lesie lub na polu natkniemy się na padłego dzika?

Co zrobić, jak natkniemy się na padłego dzika?

Po pierwsze, nie dotykać. Padłe na ASF dziki nie są wprawdzie groźne dla życia i zdrowia człowieka, ale poprzez kontakt z nimi możemy nieświadomie na ubraniu lub na butach przenieść wirusa dalej. Po drugie, oznaczyć to miejsce, aby odpowiednie służby mogły zabezpieczyć padłego dzika. I wreszcie po trzecie, zgłosić ten fakt do najbliższego powiatowego lekarza weterynarii, lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego – wylicza Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

W zgłoszeniu, o którym wspomina Jacek Łukaszewicz, należy szczegółowo opisać miejsce, w którym jest padły dzik, np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS.

padły dzik, dezynfekcja

Należy pamiętać, aby po kontakcie z dzikiem lub truchłem zwierzęcia, zadbać o odpowiednią higienę, w tym zdezynfekować ręce i buty.

fot. www.pixabay.com

Należy również pamiętać, że mając kontakt z dzikiem, należy stosować odpowiednie środki higieny, w  tym dokładnie odkazić ręce i obuwie. A w ciągu 72 godzin od momentu takiego kontaktu, nie powinno się wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie oraz nie wykonywać czynności związanych z ich obsługą.

Padły dzik – co to dokładnie znaczy?

Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia, że termin ten określa nie tylko zwierzęta padłe w wyniku choroby, czy odstrzelone. Mowa tu również o tych osobnikach, które zostały zabite w wypadkach komunikacyjnych, świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

W związku z występowaniem ASF w Polsce, warto pamiętać też, aby nie pozostawiać w lesie żadnych odpadków żywnościowych, nie hałasować i nie płoszyć dzików oraz nie spuszczać psów ze smyczy.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *