Paliwo dla rolników. Izby apelują o ustabilizowanie cen i zmianę limitu
Coraz droższe paliwo dla rolników, a także ograniczenia w ich zakupie nie sprzyjają w rozpoczęciu sezonu prac polowych. Izby rolnicze zaapelowały do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w sprawie bieżącej sytuacji na rynku. Czego dokładnie oczekują od ministra rolnictwa? Sprawdźmy!
Paliwo dla rolników, problem z jego dostępnością i zakupem w ograniczonej ilości to sprawa z którą mierzą się rolnicy od kilku tygodni. Aby temu zaradzić Zarząd KRIR zwrócił się do ministra Henryka Kowalczyka o podjęcie działań w tej sprawie. W piśmie zwrócono uwagę na trudną sytuację rolników związaną z wysokimi cenami paliw. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa za konieczne, aby Rząd RP podjął natychmiastowe działania, które ustabilizują ceny paliw oraz nawozów. KRIR proponuje wprowadzenie rozwiązań finansowych, które pozwolą rolnikom wykonać wiosenne prace na polu bez obaw o dostęp do paliwa dla rolników.
Paliwo dla rolników – KRIR apeluje w sprawie kredytów
Oprócz tego, w piśmie do ministra rolnictwa KRIR zaapelowała o:
- zawieszenie spłaty rat dla wszystkich kredytów w bankach dla rolników,
- wydłużenia ich czasu spłaty o rok.
W tym czasie, rolnik będzie spłacać jedynie odsetki. Izba uważa, że wprowadzenie takich rozwiązań pomoże ustabilizować rynek. Konieczne jest zapewnienie, że Komisja Nadzoru finansowego nie będzie traktować tych kredytów jako zagrożone i nie będzie karać banków zamrażających spłaty kredytów rolników. – tłumaczy samorząd rolniczy.
Przeczytaj również: Dopłaty 2022 ARiMR – wnioski, terminy i zmiany. Sprawdź!
Limity na paliwo rolnicze należy zwiększyć, a ceny obniżyć
O podjęcie działań w sprawie wysokich cen paliwa rolniczego, a także w celu zwiększenia limitu tankowania paliwa przez rolników zaapelowała również DIR do ministra rolnictwa. Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra Kowalczyka o zmiany w ograniczeniach dotyczących zakupu paliwa przez rolników na stacjach benzynowych.
Wnosimy o zwiększenie ilości dostępnego dla rolników na stacjach paliwa, na poziomie nie mniejszym niż dla samochodów ciężarowych pracujących dla firm transportowych, chociaż stoimy na stanowisko, iż w przypadku rolnictwa nie powinno być jakichkolwiek ograniczeń w dostępie do oleju napędowego. – apeluje DIR.
Wprowadzone ograniczenia w przypadku zakupu paliwa są bardzo problematyczne dla rolników przede wszystkim ze względu na prace w gospodarstwach. Wiosna to pierwszy w roku okres najintensywniejszych prac polowych, decydujących o docelowej strukturze zasiewów, właściwej ochronie a przez to o osiąganych plonach. – zaznaczyła Izba. Rolnicy mają m.in. problem z terminowym wykonaniem prac polowych. Paliwo dla rolników potrzebne jest nie tylko do prac polowych ale również do prowadzenia hodowli, aby m.in.:
- nakarmić zwierzęta,
- wykonać niezbędne prace przy obsłudze bydła i innych zwierząt gospodarskich.
Paliwo dla rolników nie wystarcza na dzień pracy
Izba woj. dolnośląskiego zaproponowała również, aby wprowadzić możliwość tankowania paliwa przez rolników na stacjach benzynowych do kanistrów, a także zbiorników. Do mniejszych ciągników mieści się mniej paliwa, co przy potrzebach rolników oraz aktualnych ograniczeń wymaga częstego tankowania. Rolnik, aby zatankować ciągnik musi najpierw przerwać pracę na polu, wyjechać z pola, a następnie dojechać na stację, która często znajduje się poza wsią. Powoduje to dodatkowe, niepotrzebne koszty dla rolnika, a także dezorganizuje jego pracę.
Dolnośląska Izba Rolnicza apeluje również o interwencję w celu powstrzymanie dotychczasowych praktyk dostawców paliw, którzy podwyższają ceny paliwa dla rolników. Producenci rolni, którzy mają w swoim gospodarstwie stację, zamawiają kilka tysięcy litrów paliwa, potrzebnego do prac w gospodarstwie rolnym. Paliwo dla rolników sprzedawane jest o wiele drożej, niż zwykłym kierowcom. Przykładem jest cena z 10 marca. Paliwo dla rolników kosztowało 8,60 zł/t brutto, a cena na stacji wynosiła 7,60 zł/l brutto z limitem do 300 l.
Czytaj również: AGROunia jako partia polityczna – odniesie sukces?
Źródło: KRIR, DIR