Pamiętnik Rolnika – co jest najważniejsze w tej historii?

Mawia się nieraz, że czyjś życiorys to gotowy scenariusz. To oznacza, że dana historia posiada pewne wyjątkowe cechy, które sprawiają, że jest interesująca. Konkurs rolniczy „Pamiętnik rolnika” to okazja do pokazania, że także Twoja historia warta jest opowiedzenia. Ale jak ją opisać?

Celem literatury nie jest doskonała gramatyka. Jej celem jest przyciągnięcie czytelnika i opowiedzenie mu historii

Stephen King

W ciekawej opowieści nie może zabraknąć emocji oraz dobrze skonstruowanego bohatera. Nie idealnego, czy takiego, któremu wszystko się udaje. Wręcz przeciwnie. Jeśli czytelnik zobaczy, że bohater opowieści ma również wady, a jego życie nie zawsze jest udane – chętniej będzie mu kibicował. A czy życie rolnika nie jest bogate w zmienne emocje, a on sam nie toczy ciągłej walki z przeciwnościami losu? Po zastanowieniu okazuje się, że to, co najważniejsze w naszej historii już mamy. Aby zgłosić się do konkursu rolniczego „Pamiętnik Rolnika” musimy jeszcze tylko przelać nasze wspomnienia i doświadczenia na „papier”.

Twoja historia jest ważna

Celem literatury nie jest doskonała gramatyka. Jej celem jest przyciągnięcie czytelnika i opowiedzenie mu historii 1

Dumny właściciel Ursusa C330 na zdjęciu w roku 1991 (źródło: agrofoto; użytkownik: mrursusc330).

Twoja historia nie musi być napisana na miarę eposów narodowych, ani nawet „czytadeł”, które zalegają na półkach w księgarniach. Wiemy, że prawdopodobnie nie jesteś filologiem – jesteś rolnikiem i właśnie z tego powodu chcemy, abyś wziął udział w konkursie rolniczym „Pamiętnik Rolnika”. To historia Twojego gospodarowania jest dla nas istotna. Sposób w jaki ją przedstawisz ma drugorzędne znaczenie. Jednak chcemy Ci to ułatwić. Więc nie obawiaj się i zacznij pracę – czas upływa. Konkurs trwa do 28 lutego 2018 roku.

Żywioł czy planowanie?

Pisanie możesz rozpocząć na dwa sposoby. Albo „pójdziesz na żywioł” albo zaplanujesz treść (czasami wystarczy prosty szkic). Ten drugi sposób jest lepszy. Łatwiej będzie uporządkować myśli i ułożyć wydarzenia w odpowiedniej kolejności. Bo najistotniejsze jest to, aby opowieść ułożyć w pewien naturalny ciąg. Tu wracamy do „jamnika”, do którego odwoływały się w szkole nasze polonistki.

Wiem z własnego doświadczenia, że opisywani tego, co nam się przydarzyło, może być ciekawym spotkaniem z własnym życiem i doświadczeniem

dr Paweł Trojanowski, Uniwersytet Wrocławski

Tak więc tekst musi mieć wstęp, rozwinięciezakończenie. Zdecydowanie ułatwi to odbiór tym, którzy przecież tej historii jeszcze nie znają i mogą się pogubić, jeśli tekst nie będzie uporządkowany. Dobrze, gdy początek przykuje uwagę na dłużej, a zakończenie domknie opowieść w spójną całość. Następujące po sobie fragmenty powinny nawiązywać do poprzednich. Pewnie będziesz wielokrotnie wracać do tworzonego materiału, aby coś dopisać. Szkic stworzony jeszcze przed rozpoczęciem pisania, może pomóc Ci w momencie, gdy nieco zagubisz się w swojej opowieści. Ale przede wszystkim zastanów się co chcesz przekazać, na co zamierzasz położyć nacisk, co dla Ciebie było najważniejsze. Opisz swoje przemyślenia.

Zrozumiałość tekstu

Historia mojego gospodarstwa

Zdjęcie z lat 90. Liczymy na to, że „Pamiętnik Rolnika” będzie wzbogacany w tego typu fotografie (źródło: agrofoto; użytkownik: tadzik332).

Nie odbiegaj zbytnio od tematu. Twoja opowieść z pewnością będzie miała wiele odnóg i wątków, wynikających ze złożonej historii polskiego rolnictwa. Ale to, co napiszesz nie powinno być „przegadane”, uciekaj od wielokrotnie złożonych, niezrozumiałych zdań czy skomplikowanych, książkowych definicji. Pisz o swoich przeżyciach, uczuciach, problemachrozwiązaniach. Nie popadaj ze skrajności w skrajność. Nie chcemy, aby Twoja historia była rozwleczona i niezrozumiała. Ale unikaj także skrótów myślowych. Niektóre rzeczy mogą wydawać się oczywiste, co nie znaczy, że takie będą dla innych. Tekst musi być zrozumiały.

Bądź ze sobą szczery

Z pewnością chciałbyś przedstawić siebie i swoją historię z jak najlepszej strony. Ale unikaj bycia bezkrytycznym. Wszelkie niepowodzenia, trudności są w tej historii potrzebne, bo one również wpłynęły na Twoje gospodarowanie. Nie wstydź się i nie ukrywaj ich. Uważasz, że w pewnym momencie życia mogłeś podjąć inne decyzje? Napisz o tym – może da się z tego wyciągnąć dla rolników wnioski na przyszłość.

Wiem z własnego doświadczenia, że opisywani tego, co nam się przydarzyło, może być ciekawym spotkaniem z własnym życiem i doświadczeniem. Nie robimy tego na co dzień. Jeśli znaleźliby (rolnicy) chwilę, usiedli i spróbowali opisać swoje przeżycia to myślę, że ich życie, przynajmniej w części, nabierze innych barw – powiedział w wywiadzie dla agroFaktu dr Paweł Trojanowski z Uniwersytetu Wrocławskiego

Dlatego przede wszystkim ciesz się etapem pisania. Myśl o odbiorcy, ale przede wszystkim zrób to dla siebie.

Stephen King

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *