Czym zwalczać parch jabłoni?

Parch jabłoni to choroba bardzo groźna – przede wszystkim zagraża jabłoni przez bardzo długi okres. Do walki z nim zarejestrowanych jest jednak wiele preparatów. Zatem czym zwalczać parch jabłoni?
Spis treści
Co to za choroba?
Parch jabłoni może porazić nadziemne i niezdrewniałe organy jabłoni. W przypadku ataku tej choroby wyróżniamy infekcję pierwotną (przy odpowiedniej wilgotności oraz temperaturze wyrzucane z otoczni zarodniki zakażają rośliny) oraz wtórną (rozprzestrzenianie za pomocą zarodników konidialnych). Objawy choroby zaobserwujemy na owocach, ale także na liściach. Ochrona powinna zostać rozpoczęta w momencie zagrożenia ze strony choroby. Jeśli po zakończeniu infekcji pierwotnych w naszym sadzie nie stwierdzimy dalszego zagrożenia ze strony chorób, możemy wówczas ograniczyć się z kolejnymi zabiegami – ich wykonywanie przeprowadzimy w przypadku długotrwałych opadów deszczu. Jedną z metod, które pozwalają niwelować ryzyko porażenia kolejnej wiosny jest usuwanie opadłych liści.
Czym zwalczać parch jabłoni?
Do zwalczania parcha jabłoni zarejestrowanych jest sporo preparatów. Oparte są najczęściej o miedź w postaci wodorotlenku miedzi, kaptan czy powszechnie stosowane również w uprawach rolniczych substancje aktywne takie jak propikonazol, difenokonaol czy tebukonazol. Przedstawiamy wybrane preparaty do walki z parchem jabłoni:
- Antracol 70 WG (propineb)
- Captan 80 WG (kaptan)
- Copper Max New 50 WP (miedź w postaci wodorotlenku miedzi – II)
- Delan Pro (fosfonian dipotasu, ditianon)
- Funguran Forte 50 WP (miedź w postaci wodorotlenku miedzi – II)
- Miedzian 50 WP (miedź w postaci tlenochlorku miedzi)
- Mythos 300 SC (pirymetanil)
- Pomarsol Forte 80 WG (tiuram)
- Riza 250 EW (tebukonazol)
- Sancozeb 80 WP (mankozeb)
- Vigofun 250 EC (difenokonazol)
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
