PATRON SERWISU: Blattin

Pielęgnacja skóry bydła: czy potrzebne są czochradła?

Skóra pełni szereg ważnych dla organizmu funkcji. Istnieje kilka metod pielęgnacji skóry i sierści bydła (m.in. wykorzystanie czochradła). Warto o nią zadbać, bo dzięki temu krowy będą szczęśliwe, a nasze kieszenie trochę bardziej wypełnione. Dlaczego pielęgnacja skóry bydła jest tak istotna?

funkcje skóry bydła

Warto pamiętać o funkcjach skóry.

Bydło utrzymywane pastwiskowo w okresie letnim samodzielnie oczyszcza i pielęgnuje swoją skórę poprzez kontakt ze środowiskiem – deszcz, słońce, wiatr, ale również poprzez ocieranie się o drzewa i krzewy. Krowy, które na stałe przebywają w oborze mają większe predyspozycje do zachorowalności na choroby skóry. W oborze występuje duże zapylenie, wilgotność i stężenie gazów toksycznych, czyli idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego tak ważna jest systematyczna pielęgnacja skóry bydła.

Skóra spełnia swoją rolę tylko wtedy, kiedy jest utrzymana w czystości

Jakie korzyści dla krów i właścicieli?

  • wzrost wydajności mlecznej
  • ograniczenie zanieczyszczeń mechanicznych i mikroorganizmów
  • mniej przypadków świerzbu, wszy i liszaja strzygącego oraz gzawicy
  • skóra elastyczna, krótki lśniący włos
  • obfite wydzielanie tłuszczopotu i dodatkowa ochrona przed wnikaniem bakterii
pielęgnacja skóry bydła

Dlaczego czyszczenie skóry jest tak ważne?

Uszkodzenia i najczęstsze choroby skóry

W oborze nie trudno o zabrudzoną sierść czy nogi, dlatego ważną rolę pełni pielęgnacja skóry bydła. Zaschnięty kał na powierzchni skóry jest problematyczny do usunięcia. Jego nadmiar może prowadzić do odparzeń i uszkodzeń, przez które z łatwością przedostają się mikroorganizmy. Do najczęstszych schorzeń skóry, z którymi borykają się hodowcy bydła należą:

  • Liszaj strzygący

Jest to choroba grzybicza skóry, która może być przenoszona na człowieka. Stanowi największe zagrożenie dla młodych osobników. Wywołuje objawy skórne w postaci okrągłych strupów o szarym zabarwieniu. Pojawiają się przede wszystkim w okolicach głowy i szyi cieląt.

  • Świerzb

Świerzb jest wywoływany przez roztocza, a ich najwięcej znajduje się w kurzu i pyle, który osadza się na skórze bydła. Zwierzęta drapią się o wystające przedmioty i ranią się powodują uszkodzenia. Objawy kliniczne są widoczne w postaci zgrubień i strupów na skórze. Pojawiają się plamy, najczęściej bez owłosienia. Najczęstsze miejsca, które opanowuje świerzb to nasada ogona, okolice rogów, szyi oraz oczu.

  • Wszy

U bydła może pojawiać się kilka gatunków wszy. Krowy zaatakowane przez wszawicę gryzą miejsca inwazji i drapią się racicami oraz o wystające elementy konstrukcji budynku (uszkadzając sprzęt i często skórę). Powstają wyłysienia i podrażnienia. Wszawica atakuje zwierzęta o źle zbilansowanej paszy (niedobór witamin i minerałów). Na sierści można zauważyć jaja wszy (gnidy).

  • Gzy

Larwy gza umiejscawiane są na grzbiecie zwierząt pod skórą. Tworzą się widoczne guzki, na początku widoczne jako wystające kępki sierści. Krowy drapiąc się, uszkadzają powłokę skórną. Gzy powodują duże straty- zmniejsza się apetyt, masa ciała oraz wydajność mleczna.

czochradło

Czyści, pielęgnuje i daje olbrzymią satysfakcję krowom.

Pielęgnacja skóry bydła: metody

Porządna pielęgnacja skóry bydła może być czasochłonna. Krowy można codziennie czesać specjalnymi szczotkami i myć gąbką z mydłem, ale kto ma na to czas i chęci? W licznych stadach, utrzymywanych wolnostanowiskowo jest to prawie niemożliwe. Dlatego wiele firm dystrybuujących sprzęt rolniczy i hodowlany wyszło naprzeciw hodowcom. Kilka lat temu na rynek weszły automatyczne urządzenia służące do czyszczenia bydła.

– Mamy czochradło automatyczne w oborze. Głównie pielęgnacja skóry bydła polega na wietrzeniu obory, suplementacji witaminami oraz minerałami – mówi Elżbieta Grodzka, hodowca bydła mlecznego z pow. ostrowskiego.

Czochradła czynne i bierne

Na naszym rynku są dostępne czochradła aktywne i bierne, dzięki którym pielęgnacja skóry bydła stała się łatwiejsza. Jako pierwsze pojawiły się czochradła bierne, czyli stacjonarne. Ich budowa jest bardzo prosta. Składają się ze stalowej, mocnej ramy. Na części poziomej i pionowej umieszczone są szczotki. Krowy korzystają z obydwóch jednocześnie, drapiąc i czesząc grzbiet i bok. Czasami część górna, czyli pozioma jest wyposażona w sprężynę, dzięki której szczotki dopasowują się do kształtu grzbietu. Czochradła montowane są do ściany lub słupa przy pomocy mocnych śrub. Firmy często oferują montaż urządzenia. Czochradła tego typu kosztują od 600 do 1000 zł netto.

czochradło bierne

Czochradła bierne też spełniają swoją funkcję, dodatkowo są tańsze i nie pobierają prądu. (fot. AgroFoto.pl użytkownik: RobertJzefRadziwiowicz)

Obecnie odchodzi się od czochradeł stacjonarnych, a na ich miejsce wchodzą czochradła automatyczne, czyli aktywne. W większości obór wolnostanowiskowych pielęgnacja skóry bydła przebiega właśnie przy pomocy takich urządzeń. Urządzenie włącza się automatycznie po dotknięciu ciała zwierzęcia. Krowa napierając na rolkę wyposażoną w różnej długości włosy włącza czochradło, które z kolei napiera na nią w stronę przeciwną. Szczotki kręcąc się „czochrają” bardzo usatysfakcjonowaną krowę. W ofercie jednej z firm pojawiło się czochradło, które kręci się w każdym kierunku. Krowa stoi pod urządzeniem i jest szczotkowana po każdej partii ciała poza nogami.

korzyści czystej sierści bydła

Korzyści czystej sierści, zarówno dla zwierząt jak i właścicieli.

Jak używać czochradeł automatycznych

Czochradła automatyczne, które montuje się na wysięgniku ze stropu, ścianie lub oddzielnym słupie wzmagają ruch w oborze. Umieszczone w odpowiednim miejscu motywują krowy do przemieszczania się pomiędzy korytarzem paszowym, a legowiskami. Urządzenie wyłącza się po kilku sekundach po odejściu krowy od szczotek. Czochradło bardzo łatwo się myje i dezynfekuje, wystarczy myjka ciśnieniowa. Na szczotki czochradła można wylewać płyn owadobójczy, co również wspomaga walkę z muchami i innymi pasożytami zewnętrznymi nękającymi bydło. Czochradła automatyczne kosztują od 3 tys. do 7 tys. zł netto. Cena zależy od jakości materiału konstrukcyjnego, szczotek, poboru energii elektrycznej oraz wydajności. Najdroższe mają najdłuższą żywotność. Te, które kosztują ok. 6000–7000 zł posłużą nam 3–4 lata, te najtańsze ok. roku. Włosy szczotek zużywają się, a elementy metalowe korodują, jeśli nie są ze stali nierdzewnej.

Krowy lubią szczotki…

Krowy wypuszczone z kojca, w którym nie ma szczotek, do części dla krów w laktacji gdzie jest czochradło od razu idą korzystać. Sierść krów, które korzystają ze szczotek jest błyszcząca. Od razu widać, która niechętnie korzysta z czochradła, bo jest zakurzona. Szczotka włącza się po dotknięciu jej przez zwierzę i odchyleniu o kilkanaście stopni – tłumaczy Pani Grodzka – Najbardziej widać poruszenie, jak się wpuści taką sztukę, 2 miesiące po wycieleniu. Nie może się nacieszyć. Pielęgnacja skóry to są pieszczoty całego ciała – grzbiet, głowa, szyja, boki.

Czochradła automatyczne mają określone przeznaczenie i są dostosowane do gabarytów zwierzęcia. Dlatego dla cieląt również można kupić taki sprzęt. Jest mniejszy, można w nim regulować wysokość (od 3 do 12 mies.). Cielęta chętnie korzystają ze szczotek.

czochradła

Czochradła umiejscowione w dobrej lokalizacji będą motywować krowy do ruchu pomiędzy paszą, a legowiskami.

Pielęgnacja skóry bydła jest niezwykle ważna. Decyduje o dobrostanie, komforcie oraz zdrowotności stada. Dzięki stosowaniu tego zabiegu nasze krowy będą produkowały o 5–12% mleka więcej, zapadalność na mastitis może zmniejszyć się nawet o 30%.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
Powiązany temat: Kwoty mleczne
ciszu
Czy kwotowanie tyczyło się tylko produkcji mleka, czy po prostu ilości  skupowanego mleka na rynku? Co do Włoch to czytałem rok temu, ze KE wdrożyła kolejny etap postępowania karn... zobacz więcej »
ciszu
No to znalazłem  http://kpsw.edu.pl/pobierz/wydawnictwo/re6/k_kosiak.pdf   Co sądzisz o systemie kwotowania mleka, jeśli można poznać twoja opinię? Czy popierasz zniesienie kwot m... zobacz więcej »
danielhaker
Hmm, może na ARR coś znajdziesz http://www.arr.gov.pl/wsparcie-rynkowe/organizacja-rynku-mleka zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *