Plan Strategiczny dla rolnictwa zmodyfikowany. Co to oznacza dla rolników?
Plan Strategiczny WPR 2023-2027 przygotowany dla rolnictwa oficjalnie przekazano do Komisji Europejskiej w celu jego akceptacji. Generalne założenia tego ważnego dokumentu nie uległy zmianie, jednak wprowadzono w nim kilka modyfikacji. Jakie dokładnie zmiany zawiera nowy Plan Strategiczny WPR i czy te zmiany są korzystne dla rolników? Sprawdźmy!
MRiRW oficjalnie przekazało KE do akceptacji zmieniony projekt Planu Strategicznego WPR 2023-2027. Jak podkreślił minister Henryk Kowalczyk zmiany, które wprowadzono to efekt wsłuchiwania się w głosy rolników i dyskusji ze środowiskiem rolniczym. Na czym będą opierać się najważniejsze zmiany?
Spis treści
Plan Strategiczny dla rolnictwa – poszerzenie budżetu na Dobrostan zwierząt
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że zmieniony projekt Planu Strategicznego WPR 2023-2027 zawiera kilka istotnych modyfikacji. Najważniejsze z nich dotyczą podwojenia budżetu na wsparcie do dobrostanu zwierząt, jak również wprowadzenia działań zachęcających do kontynuacji hodowli zwierząt w małych gospodarstwach.
Plan Strategiczny dla rolnictwa w zakresie dobrostanu zwierząt zawiera zmiany, które obejmują przede wszystkim:
- dodanie interwencji: Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń, którego zadaniem jest m.in. wsparcie w wyposażenie gospodarstw w wybiegi lub pastwiska. Łączna pula środków przeznaczonych na ten instrument wynosi 300 mln euro środków publicznych,
- odejście od systemu wariantowego, a także dodanie nowych do tej pory niepremiowanych praktyk np. zwiększenie powierzchni bytowej przynajmniej o 50%, utrzymywanie na ściółce itp. w zakresie ekoschematu Dobrostan zwierząt. Budżet w przypadku tego ekoschematu zwiększono dwukrotnie, przez co będzie wynosił około 1,4 mld euro.
Plan Strategiczny WPR z mniejszą ilością ekoschematów
Zmodyfikowany Plan Strategiczny WPR 2023-2027 dla rolnictwa uwzględnia także zmiany w zakresie innych ekoschematów, które ograniczono z proponowanych 16 do 5 ekoschematów.
Najważniejsze zmiany w zakresie ekoschematów dotyczą:
- wprowadzenia ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, który obejmuje 8 praktyk takich jak np. międzyplony ozime/ wsiewki śródplonowe, opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, uproszczone systemy uprawy, wymieszanie słomy z glebą itp.
Natomiast pozostałe ekoschematy obszarowe skupiają się wokół praktyk takich jak:
- Obszary z roślinami miododajnymi,
- Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin,
- Biologiczna ochrona upraw,
- Retencjonowanie wody na TUZ.
Ponadto, zmieniony Plan Strategiczny WPR 2023-2027 opracowany dla rolnictwa zawiera zmiany w zakresie norm dobrej kultury rolnej (DKR/GAEC), które będą stosowane w Polsce.
Czytaj również: Ukraińskie zboże zaszkodzi polskim rolnikom? Sprawdź!
Źródło: MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!