Plantatorzy buraka cukrowego zapowiadają protest
Plantatorzy buraka cukrowego uważają, że obecne ceny buraków są za niskie. Ze względu na brak opłacalności produkcji, wielu rolników zaprzestaje uprawy. Producenci zapowiadają protest i żądają podwyższenia cen. Kiedy odbędzie się protest plantatorów buraków cukrowych? Jakie są ich dokładne żądania? Sprawdźmy!
Rada Związków Plantatora Buraka Cukrowego skierowała list do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, w którym przedstawiciele informują o poważnym kryzysie sektora buraków cukrowych. Plantatorzy buraka cukrowego zwrócili uwagę na brak opłacalności produkcji surowca, przez co wielu rolników zdecydowało się na zaprzestanie uprawy.
Przedstawiciele wszystkich Związków Plantatorów Buraka Cukrowego reprezentujących rolników dostarczających surowiec do KSC S.A mają już dosyć tego, że Zarząd KSC S.A. unika jakichkolwiek poważnych negocjacji na temat zwiększenia ceny buraków – czytamy w liście KZPBC.
Spis treści
Plantatorzy buraka cukrowego rezygnują z uprawy
Horrendalnie wysokie ceny środków produkcji, zwłaszcza nawozów, utwierdza producentów buraków cukrowych w przekonaniu, że mogą oni odstąpić od umów podpisanych z KSC S.A.
Obecnie produkcja buraków cukrowych jest nieopłacalna – ich cena wynosi 32 euro/t. Niskie ceny buraków, narażają rolników na straty, na które jak twierdzą nie mogą sobie pozwolić. Dlatego właśnie część rolników stara się pozyskać środki z upraw alternatywnych, uprawiając pszenicę ozimą, rzepak, a także kukurydzę. Rolnicy zwiększają swoją powierzchnię upraw ozimych, a także pozostawiają pole na uprawę kukurydzy.
Wyższe ceny za buraki cukrowe są konieczne
Do tej pory negocjacje dotyczące podwyższenia cen buraków cukrowych nie przyniosły żadnych rezultatów. Podczas ostatniego spotkania Rady ZPBC z KSC S.A., które odbyło się 12 stycznia 2022 roku, Zarząd KSC S.A. nie zgodził się na podwyżkę cen buraków cukrowych na rok 2022/2023.
Decyzję Zarządu KSC S.A. odbieramy jednoznacznie jako brak zainteresowania zakupem buraków, marginalizację plantatorów i całego sektora buraków. Bierna postawa Zarządu KSC będzie skutkowała pogłębieniem już istniejących problemów, znacznym zmniejszeniem produkcji cukru, a w dalszej konsekwencji koniecznością wyłączenia z produkcji niektórych zakładów (w szczególności na Lubelszczyźnie).
Plantatorzy buraka cukrowego organizują protest
Po spotkaniu Rady ZPBC z Krajową Spółką Cukrową S.A., plantatorzy buraków rozpoczęli przygotowania do protestu. Protest ma się odbyć już 24 stycznia 2022 roku przed siedzibą Ministra Aktywów Państwowych. Producenci buraków cukrowych podkreślają jednak, że protest jest ostatecznością, a także, że są gotowi na negocjacje z Zarządem KSC S.A.
Czego domagają się plantatorzy buraka cukrowego?
Producenci buraków cukrowych żądają w szczególności znacznego wzrostu gwarantowanej ceny buraków cukrowych, a także podwyżek cen buraków nadwyżkowych.
Plantatorzy buraka cukrowego uważają, że powyższe żądania są uzasadnione oraz rozsądne. Jak czytamy w liście, spełnienie powyższych warunków będzie skutkowało odwołaniem akcji protestacyjnej. W innym przypadku akcja protestacyjna będzie trwać do skutku, czyli spełnienia przez Zarząd KSC S.A żądań plantatorów.
Czytaj również: Zerowa stawka VAT na nawozy nie będzie korzystna dla rolników?
Źródło: KZPBC
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!