Plum Pox – jak zwalczyć szarkę śliwy?

Wirus Plum Pox określany potocznie jako „szarka śliw” jest chorobą groźną, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, ponieważ z jednego chorego drzewa, zarazić mogą się wszystkie.

Wprawne oko jest w stanie od razu rozpoznać potencjalne zagrożenie, wiemy jednak, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jego śliwa jest chora. Warto więc znać częste objawy jakie pozostawia szarka śliwy.

 Szarka śliw pozostawia na owocach wypryski wyglądające podobnie do ospy na ludzkiej skórze. Na liściach pojawiają się żółte plamy.

Jak się objawia szarka śliw na owocach?

Żółte plamy o nieregularnym kształcie, występujące ze smugami na liściach są jednym z typowych objawów, na które powinniśmy zwracać uwagę. W niektórych przypadkach (zależne od gatunku śliwy), występują również plamy przypominające pierścienie.

Niepokojące zmiany chorobowe dosięgają również owoców. Plum Pox pozostawia wypryski wyglądające podobnie do ospy na ludzkiej skórze. W konsekwencji prowadzi to do zepsucia owocu nadając mu kwaśny i nieprzyjemny smak. Warto zaznajomić się z powyższymi najczęstszymi objawami i regularnie przeglądać swoją uprawę. Co jednak gdy nasza śliwa jest chora? Czy występują skuteczne metody walki z wirusem?

Skuteczna metoda na wirusa Plum Pox?

Niestety, jedyną skuteczną metodą poradzenia sobie z wirusem jest wykopanie drzewa i usunięcie go z sadu. Warto posadzić materiał szkółkarski (ważne aby pochodził od zaufanego sprzedawcy), chroni to przed szarką, zmniejszając prawdopodobieństwo choroby.

szarka śliw - plum pox

Jedyną skuteczną metodą poradzenia sobie z wirusem jest wykopanie drzewa i usunięcie go z sadu.

fot. AgroFoto.pl, użytkownik: Zeus

Następnym ważnym krokiem przy zabezpieczaniu się przed szarką jest usuwanie mszyc, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, ponieważ mszyce są jednym z nosicieli wirusa Plum Pox. Widzimy więc, że nie ma tak naprawdę gwarancji tego, że nasze śliwy nie zostaną porażone chorobą.

Jakie odmiany śliw stosować?

Oprócz powyższych, niezbędnych elementów pielęgnacji sadu, warto zastanowić się nad zasadzeniem odmian śliw o niskim potencjale wrażliwości na wirus Plum Pox. Poniżej prezentujemy przykładowe odmiany: Casanska Rana, Herman, Katinka, Carpatin, Kalipso – to jedne z tych odmian, które na wirus szarki reagują w mniejszym stopniu, a co najważniejsze, owoce, nawet po zarażeniu wirusem, nie psują się.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 21

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *