Podeszwa płużna – czy jest sposób, aby jej zaradzić?

Podeszwa płużna, zjawisko występujące powszechnie podczas uprawy pól jest przyczyną nie tylko mniejszych plonów, ale czynnikiem pogłębiającym negatywne skutki suszy.

Właśnie teraz, gdy wykonuje się orki, należy na to zwrócić szczególną uwagę.

Podeszwa płużna

Zjawisko występujące w glebie i kojarzone z orką, to nic innego jak zbyt duże zagęszczenie podglebia. Powstaje przede wszystkim w wyniku nacisku lemieszy i kół ciągnika w bruździe. Bardziej swojsko mówiąc, jest to nieprzepuszczalna warstwa gleby, która nie tylko utrudnia wsiąkanie wody, ale blokuje wzrost korzeni roślin. Podeszwa płużna szczególnie źle oddziałuje na rośliny mające długi system korzeniowy. Bardzo wrażliwe są na nią, np. buraki i rzepak.

Podeszwa płużna – przyczyny powstawania

Fachowcy od agrotechniki zwracają uwagę na kilka ważnych czynników powodujących powstawanie tego niekorzystnego zjawiska. Po pierwsze: podeszwa płużna powstaje w wyniku przejazdu ciężkich maszyn uprawnych po polu, zwłaszcza gdy gleba jest mocno wilgotna. Po drugie: w płodozmianie nie występują rośliny głęboko korzeniące się, które są w stanie rozluźnić glebę (np. lucerna, której korzeń może sięgnąć nawet do 15 m długości). Wreszcie brak mroźnych zim, w których gleba przemarzała głęboko a woda zamarzając rozluźniała jej niższe warstwy. Stosując orkę na podobnej głębokości przez wiele lat także poważnie przyczyniamy się do powstania podeszwy.

Po czym ją rozpoznać?

Najbardziej rzucającą się w oczy oznaką występującej podeszwy są występujące po deszczu zastoiska wodne. Wytworzona podeszwa płużna nie pozwala na wsiąkanie opadu do podglebia – głębszej warstwy gleby. Podobnie sytuacja wygląda na terenach pochyłych, gdzie obserwujemy spływanie wody po zboczu i tworzenie się erozji wodnej. Trzeba tu również dodać, że likwidacja podeszwy jest skutecznym sposobem walki z suszą, gdyż rośliny mają wówczas dostęp do głębszych warstw gleby, z której dodatkowo mogą pobierać wodę. Specjaliści sprawdzają występowanie podeszwy również za pomocą próby szpadlowej wykonując w glebie odkrywkę o pionowej ściance.

Podeszwa płużna – jak z nią walczyć?

Wypracowano do tej pory kilka sposobów eliminacji lub wykluczenia powstawania tego zjawiska. Należy tu wymienić:

  • zmianę co roku głębokości orki;
  • stosowanie ogumienia o mniejszych naciskach;
  • unikanie wykonywania orki, gdy gleba ma nadmierną wilgotność;
  • zastosowanie głęboszowania lub pogłębiaczy wykonując dwuwarstwową orkę w jednym przejeździe;
  • prowadzenie ciągnika wszystkimi kołami po caliźnie używając specjalnie przystosowanego pługa.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 15

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *