Podlasie: Pojawiła się antraktoza łubinu

Na plantacjach łubinu na Podlasiu pojawiła się antraktoza łubinu. Państwowa inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o zagrożeniu chorobą m.in. w pow. sejneńskim.

Antraktoza łubinu szybko potrafi wyrządzić duże szkody na plantacjach. Jest to choroba grzybowa – sprzyjają jej częste opady deszczu, wysoka wilgotność powietrza oraz umiarkowane temperatury ok. 15–20°C. Infekcja na porażonej plantacji rozprzestrzenia się bardzo szybko i przy dużym porażeniu może spowodować utratę nawet całości plonów.

Antraktoza

Skuteczne w ograniczaniu choroby są również zaprawy, które chronią przed działaniem także innych patogenów. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: qwet)

– Objawy choroby są dosyć charakterystyczne. Porażone rośliny wyglądają jak zwiędłe i zwisają do połowy kwiatostanów – wyjaśnia Leszek Skubiszewski z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Skręcają się też łodygi oraz pojawia się na nich jasne zabarwienie, ewoluujące w wydłużone różowe plamy z ciemną, brunatną obwódką. W miejscu, gdzie pojawiają się plamy, tkanki obumierają, przez co łodygi zaczynają się łamać. Na plantacji łubinu choroba występuje gniazdami. Rozprzestrzenia się szybko poprzez wiatr lub wodę deszczową.

Infekcja na porażonej plantacji rozprzestrzenia się bardzo szybko i przy dużym porażeniu może spowodować utratę nawet całości plonów.

Pierwotnym źródłem infekcji antraktozy łubinu najczęściej są nasiona. Dlatego też, aby obniżyć ryzyko pojawienia się choroby i związanych z nią strat na plantacji, warto wybierać do wysiewu wyłącznie zdrowy i sprawdzony materiał siewny. Skuteczne w ograniczaniu choroby są również zaprawy, które chronią przed działaniem także innych patogenów.

Przeciwko antraktozie można też użyć odpowiednio dobranych fungicydów. Najbardziej skuteczne jest stosowanie środków ochrony roślin w ramach profilaktyki. Jeśli pogoda jest deszczowa, a wilgotność powietrza duża, nie warto czekać na pierwsze objawy choroby, tylko profilaktycznie opryskać plantację. Jeżeli choroba już jest obecna na plantacji, skuteczność stosowania fungicydów jest uzależniona od tego, jaki jest zasięg porażenia oraz jak szybko choroba została wykryta. To dlatego tak ważne jest regularne przeglądanie upraw i reagowanie na nawet drobne zmiany w wyglądzie roślin.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *