Podsumowanie roku w rolnictwie. 3 największe zgrzyty 2022
Podsumowanie roku w rolnictwie to także okazja do tego, by spojrzeć na wydarzenia minionych 12 miesięcy w krytyczny sposób. Po to, by wyciągnąć naukę i być gotowym na trudności, które mogą pojawić się w nadchodzących miesiącach. Spośród wielu wydarzeń wybraliśmy te, które naszym zdaniem szczególnie dały się rolnikom we znaki. Czy uda się ich uniknąć w przyszłym roku?
Warto dodać, że opisane poniżej zgrzyty pojawiły się niezależnie od rolników. Rolnicy byli jednak zmuszeni zareagować na nie, bo zaistniałe sytuacje mocno na nich wpływały.
Spis treści
Awaria aplikacji suszowej
W październiku i listopadzie rolnicy zaczęli zgłaszać problemy z funkcjonowaniem tzw. aplikacji suszowej, która pozwalała złożyć dokumenty na pomoc klęskową. Tak rozpoczęły się perturbacje związane ze wsparciem dla rodzin rolniczych. Ministerstwo próbował usunąć awarię, ale trwało to dosyć długi i z tego powodu termin składania wniosków został wydłużony. Jednak dodatkowo zmieniły się zasady.
Okazało się, że rolnicy muszą do wniosków dołączyć kopie faktur, które wykażą sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa rolnego od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. Zaś komunikacja z ARiMR ws. pomocy suszowej odbywała się mailowo lub bezpośrednio w biurach, ponieważ aplikacja nadal nie działała poprawnie.
Następnie wymóg dostarczenia kopii faktur zniesiono i ustalono, że wystarczy dodać do wniosku inne niż kopie faktur dokumentów, na podstawie których rolnik mógł wykazać sprzedaż produktów rolnych ze swojego gospodarstwa. W końcu ruszyła też aplikacja suszowa. Niemniej z powodu perturbacji związanych z awarią i zmianami wymogów składania dokumentów wielu rolników musiało poświęcić dodatkowy czas i energię, by złożyć swoje wnioski.
Wysokie ceny i zapaść w rolnictwie – podsumowanie roku w rolnictwie
Wzrost cen, to z pewnością jeden z największych problemów dla rolników w Polsce. Inflacja jesienią przekroczyła 17 proc. i odczuwają to nie tylko producenci rolni, ale także wszyscy konsumenci.
Dla rolników szczególnie dotkliwe były wzrosty cen nawozów i środków ochrony roślin, które drastycznie podniosły koszty produkcji. Co więcej, nie dość, że nawozy były drogie, to trudno było je zdobyć na rynku.
Jak bardzo pogorszyła się sytuacja w polskim rolnictwie w 2022 pokazują wskaźnik koniunktury rolnej. Wartość wskaźnika IRGAGR w czwartym kwartale roku 2022 jest niższa o 9,1 pkt niż w tym samym okresie w roku 2021. Zaś w porównaniu z wieloletnią średnią dla czwartych kwartałów wskaźnik jest niższy aż o 13,3 pkt!
Czy na podstawie tego, co działo się w 2022 roku rolnicy, mogą przygotować się lepiej na rok 2023? Trudno powiedzieć, bo na sytuacje w rolnictwie wpływa także sytuacja na świecie. A ta jak wiemy, jest dziś trudna do przewidzenia. Zapewne jednak w 2023 roku bardziej niż zwykle będzie liczyła się gospodarność i umiejętność planowania produkcji.
Czytaj również: Sytuacja w rolnictwie 2022 – najgorszy wynik koniunktury w historii
Pieniądze z KPO, których nie ma
Czy to nie zgrzyt, kiedy ktoś obiecuje komuś pieniądze w sytuacji, kiedy ich nie ma? Tak było w przypadku pieniędzy z KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy. Nie może więc zabraknąć tego tematu w podsumowaniu roku w rolnictwie.
Polska ma otrzymać w ramach tej pomocy z Unii Europejskiej niemal 24 mld euro dotacji. A także prawie 12 mld euro pożyczek. Pieniądze mają być przeznaczone na odbudowę gospodarczą po pandemii covid-19.
Czytaj również: Kiedy fundusze z KPO dla rolników? Nowe informacje
We wrześniu 2022 roku Komisja Europejska podpisała z Polską umowy dotyczące Funduszu Odbudowy, ale w dokumentach pojawiły się dwa warunki wypłaty pieniędzy, czyli kamienie milowe. Pierwszy dotyczy sądownictwa, drugi zwalczania nadużyć finansowych. Polska nadal nie spełniła ustalonych warunków. Mimo to w październiku wystartowały cztery nabory, w ramach których rolnicy mogą starać się o pieniądze z KPO.
W ramach tych naborów rolnicy mogli starać się o dofinansowanie do wymiany dachu z azbestu, do działalności przetwórczej i na wymianę słupów chmielowych. Wielu rolników złożyło wnioski, ale kiedy dostaną pieniądze, nadal nie wiadomo. Nie wiadomo też, czy rząd spełni warunki, na które zgodził się w umowie z KE. Nie wiaodomo też, czy w związku z tym pieniądze w ogóle trafią do Polski.
Podsumowanie roku w rolnictwie
Zapewne wielu rolników mogłoby ułożyć własne podsumowanie roku w rolnictwie. Każdy z nich zmagał się w ostatnich dwunastu miesiącach z wieloma różnymi problemami i był świadkiem wielu zgrzytów, które dotknęły jego działalność.
Mamy jednak nadzieję, iż pomimo niepewności związanych z rokiem 2023, będzie on dla polskich rolników lepszy, łaskawszy i łatwiejszy. Życzymy tego bardzo serdecznie!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!