Pogoda dla rolników: Dobry tydzień na pracę w polu
fot. Pixabay.com

Pogoda dla rolników: Dobry tydzień na pracę w polu

Nareszcie koniec deszczu i kiepskich warunków atmosferycznych. Przez najbliższy tydzień w całym kraju pogoda dla rolników będzie idealna.

W najbliższych dniach w całej Polsce będzie ciepło i słonecznie. To dobra pogoda dla rolników, którzy w ostatnich tygodniach zmagali się z kiepską pogodą, deszczem i tonącymi na polach pojazdami rolniczymi. W najbliższym tygodniu będzie można nadrobić zaległe prace polowe.

Pogoda we wrześniu była wyjątkowo niestabilna i deszczowa, co utrudniało prace polowe, a także obniżało parametry jakościowe zbieranych plonów. W wielu regionach opady były tak intensywne, że powodowały zastoje wody na polach – trudno było wjechać na nie ciągnikami, nie można było również wykonać jakichkolwiek wysiewów czy zabiegów. Koniec września zaskakuje więc całkiem ładną pogodą – w całej Polsce deszcze ustały.

Idealna pogoda dla rolników

– W tym tygodniu nie spodziewamy się opadów. Przelotne deszcze mogą popadać jedynie na krańcach zachodnich i w górach. Będą to jednak bardzo niewielkie ilości – mówi dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Temperatura jak na koniec września również będzie zadowalająca. W dzień będzie utrzymywać się na poziomie od 16 stopni na Suwalszczyźnie do 19 stopni Celsjusza na zachodzie i południowym zachodzie. W nocy spodziewamy się od 6 stopni w rejonie Suwałk do 12 stopni na zachodzie kraju.

Podobne warunki pogodowe będą utrzymywały się przez kilka kolejnych dni aż do poniedziałku 2 października. Będzie ciepło, choć z każdym dniem temperatura może być nieco niższa. Rolnicy, którzy przygotowują się do jesiennych zasiewów lub do pierwszych zabiegów ochronnych na wschodzących plantacjach mogą więc spać spokojnie i mieć pewność, że wszystkie prace uda się wykonać zgodnie z planem i nie przeszkodzi w nich żadne załamanie pogody. Pogoda dla rolników w tym tygodniu nie zawiedzie.

W rejonie Suwałk może pojawić się zero

– Jedynie w nocy z soboty na niedzielę na północno-wschodnich krańcach Polski, przede wszystkim na Suwalszczyźnie mogą pojawić się spadki temperatur dochodzące do zera, jednak w najbliższym czasie nie trzeba jeszcze obawiać się przymrozków – informuje dyżurny synoptyk IMiGW. – Dopiero od wtorku nastąpi zmiana pogody, zachmurzenie będzie większe, pojawią się opady, które w różnych regionach kraju będą miały inną intensywność.

Zapowiada się więc niemal tygodniowe okienko pogodowe, które warto jak najlepiej wykorzystać.

Ustawa o obrocie ziemią – wkrótce kolejne zmiany

Na jakie zmiany związane ze sprzedażą ziemi muszą przygotować się rolnicy?

13 września 2018

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. pomoc suszowa

Hektary łąk w miastach, setki gęsi w winnicy i szczęśliwe francuskie pszczoły. Zaskocz znajomych rolników ciekawostkami!

Agropromocja 2018 – święto małopolskiego rolnictwa

W sercu Sądecczyzny - Nawojowej, już w najbliższy weekend odbędzie się największa wystawa rolnicza w tym regionie

7 września 2018