Polityka rolna do zmiany – apelują byli ministrowie rolnictwa
Polityka rolna do zmiany, a jej strategie i reformy odłożone na boczny tor. Tak uważają byli ministrowie rolnictwa, którzy wspólnie wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Według byłych szefów MRiRW w obecnej sytuacji najważniejszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w krajach UE, jak i na świecie. Jakie działania należy więc podjąć, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom w związku z sytuacją na Wschodzie? Sprawdźmy!
Ministrowie rolnictwa, którzy sprawowali urzędy w latach wolnej Polski, w czasie przemian społeczno-gospodarczych skierowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Sygnatariuszami listu, który otrzymał także prezydent Andrzej Duda są m.in.: Jan Krzysztof Ardanowski, Jarosław Kalinowski, Marek Sawicki oraz Andrzej Śmietanko. Jakie rozwiązania zaproponowali byli przedstawiciele resortu rolnictwa? Jak według nich powinna wyglądać polityka rolna uwzględniając sytuację na Ukrainie?
Spis treści
Polityka rolna a poważne konsekwencje sytuacji na Wschodzie
Jak podaje Rzeczpospolita byli ministrowie rolnictwa w wystosowanym apelu do premiera po pierwsze zaznaczają, że rosyjski atak na Ukrainę prowadzi nie tylko do strat gospodarczych i kryzysu humanitarnego, ale także stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy i świata.
Oprócz tego, zdaniem byłych szefów resortu rolnictwa poważne konsekwencje dla producentów rolnych może wywołać ograniczenie eksportu zbóż i innych surowców z Ukrainy. Ponadto, produkcja rolna, jak również dochody rolników zagrożone są przez olbrzymie podwyżki cen środków służących do produkcji rolnej.
W związku z tym, byli ministrowie rolnictwa uważają, że polityka rolna krajowa i unijna powinna być przedmiotem dogłębnej analizy. Z jednoczesnym uwzględnieniem sytuacji panującej na Ukrainie:
Uważamy, że w perspektywie niestabilnej sytuacji na Wschodzie, należy rozważyć kształt zarówno polityki rolnej krajowej, jak i unijnej, a także zredefiniować główne cele, jakie były dotąd stawiane. Potrzeba jasno sprecyzowanych działań na najbliższe miesiące, a także w perspektywie średnio i długookresowej, na kolejne lata i dekady.
Wspólna Polityka Rolna 2021-2027 i Europejski Zielony Ład – należy wstrzymać wdrażanie
Nie tylko nowa Wspólna Polityka Rolna powinna być ponownie przeanalizowana, ale także Europejski Zielony Ład. Według byłych ministrów rolnictwa również Strategia Od pola do Stołu oraz Strategia na rzecz Bioróżnorodności wymagają zmian w kwestii priorytetów. Dodatkowo byli przedstawiciele MRiRW uważają, że do czasu wypracowania zmian należy powstrzymać się z wdrażaniem Zielonego Ładu w całej UE.
W zamian za to, byli ministrowie rolnictwa proponują, aby wprowadzić bezpieczną technologię mikrobiologicznych produktów nawozowych. Stosowanych zarówno w zastępstwie nawożenia azotowego, jak i wspomagając ochronę roślin.
Natomiast, Wspólna Polityka Rolna na kolejne lata powinna skupiać się na wspieraniu inwestycji oddziałujących na skuteczne obniżenie kosztów produkcji.
Apel ten podyktowany jest troską o przyszłość i bezpieczeństwo żywnościowe Polaków i wynika z naszych wieloletnich doświadczeń w sprawowaniu urzędów publicznych, i działań na rzecz polskiej racji stanu – wyjaśniają na koniec byli szefowie MRiRW.
Po czym informują, że szczegółowe dyskusje o propozycjach rozwiązań zawartych w apelu będą miały miejsce podczas XXI Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa. To wydarzenie odbędzie się w Warszawie 27-28 kwietnia 2022 r. Rozmowy na temat polskiego rolnictwa odbędą się także w czasie Europejskiego Forum Rolniczego w dniu 30 czerwca br. w Warszawie.
Czytaj również: Grunty rolne Skarbu Państwa – nowe przepisy dot. gospodarowania
Źródło: Rzeczpospolita
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!