Polska giełda spożywcza na start! [Aktualności]
![Polska giełda spożywcza na start! [Aktualności]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2019/02/08-__-__-copy.jpg.webp)
Sygnatariusze umowy zapowiadają same korzyści. Polska giełda spożywcza ma wprowadzić na rynku nową jakość.
O czym jeszcze piszemy w dzisiejszych Aktualnościach rolniczych?
- Europosłowie zadbają o jakość transportu zwierząt
- Stanowcze„nie” dla żywnościowych oszustów
- Powstanie polska giełda spożywcza
Spis treści
Europosłowie zadbają o jakość transportu zwierząt
Utrata uprawnień, a nawet konfiskata pojazdu – to pomysły eurodeputowanych na poprawę warunków przewozowych zwierząt. Podmioty działające w łańcuchu transportowym muszą wywiązywać się ze swoich zobowiązań, niezależnie od tego, czy są rolnikami, handlarzami zwierząt, lekarzami weterynarii czy firmami transportowymi – mówił Jorn Dohrmann z Komisji ds. Rolnictwa.
Posłowie Parlamentu Europejskiego postulują, aby wykorzystywać najnowsze technologie – opracować taki system geolokalizacyjny, który umożliwi śledzenie przewozu zwierząt i czasu ich przebywania w pojazdach. Przypomnieli także o konieczności wyposażenia samochodów używanych w odpowiednią wentylację i systemy pitne. Decyzje w sprawie ewentualnych sankcji za niestosowanie się do standardów mają zapaść między 11 a 14 lutego w Strasburgu.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Stanowcze „nie” dla żywnościowych oszustów
– Nie będzie pobłażania dla przestępców, którzy niszczą wizerunek polskiej żywności i podważają zaufanie do polskich producentów – zapowiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski. Stanowcza reakcja szefa resortu jest odpowiedzią na ujawnione ostatnio nieprawidłowości w kilku polskich ubojniach i w związku z tym – natychmiastową reakcję zagranicy.
Nieuczciwe działania takich osób będą ścigane z ramienia służb rządowych i weterynaryjnych: Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk zapowiada niezwłoczne przeprowadzenie audytu wszystkich rzeźni w Polsce.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Powstanie polska giełda spożywcza
Platforma Żywnościowa SELLFOOD – tak nazywać się będzie giełda spożywcza, o powstaniu której mówiło się już od lat. Umowę na realizację projektu podpisały Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz konsorcjum w składzie: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Towarowa Giełda Energii S.A. oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych S.A. Szef resortu rolnictwa uważa, że to potężny krok na drodze do unowocześniania branży.
– Projekt wpisuje się bardzo szeroko w wykorzystanie cyfryzacji, w celu skojarzenia rolników-producentów z rynkiem – mówił Jan Krzysztof Ardanowski. – Krok po kroku dążymy do tego, aby polskie rolnictwo mogło w pełni wykorzystywać swój potężny potencjał, swoje możliwości produkcyjne. Jednocześnie dbamy o to, aby rolnicy byli pełnoprawnym ogniwem łańcucha „od pola do stołu”, aby polska żywność była sprzedawana na rynku krajowym i międzynarodowym – dodał minister. Platforma będzie dedykowana przede wszystkim producentom zbóż i innych trwałych produktów, które są w obrocie na światowych parkietach. – Mamy 200 lat doświadczenia w handlu produktami rolnymi. Jako giełda wnosimy to, w czym jesteśmy najlepsi: stworzenie mechanizmu umożliwiającego ukształtowanie giełdy rynkowej – powiedział prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl. Termin zakończenia realizacji projektu został ustalony na 31 sierpnia 2020 roku.
Źródło: Polska Agencja Prasowa
