Polskie rolnictwo a Zielony Ład – jesteśmy przygotowani na zmiany?
Polskie rolnictwo a Zielony Ład. Czy polskie rolnictwo poradzi sobie z Europejskim Zielonym Ładem? Raport opracowany przez WEI ukazuje szereg słabości, a także zaniedbań występujących w rolnictwie od wielu lat.
Analizą szans i słabości polskiego rolnictwa w odniesieniu do Zielonego Ładu zajęła się Fundacja Warsaw Enterprise Institute. W opracowanym raporcie pod nazwą ,,Polskie rolnictwo w przededniu rewolucyjnych zmian” analityk Marek Budzisz przedstawił obraz polskiego rolnictwa na przestrzeni lat. Biorąc pod uwagę również rewolucyjne zmiany, które wejdą w życie wraz z Europejskim Zielonym Ładem. Czy przez zaniedbania polskie rolnictwo może nie poradzić sobie z Zielonym Ładem?
Spis treści
Polskie rolnictwo a Zielony Ład. Płaca rolnika najniższa w UE
Z raportu ,,Polskie rolnictwo w przededniu rewolucyjnych zmian” opracowanego przez Fundację Warsaw Enterprise Institute wynika, że w ostatnim dziesięcioleciu proces przekształceń w rolnictwie znacznie spowolnił. Co więcej, starodawna struktura produkcji wciąż utrzymuje się. Co powoduje, że prawie 1,2 mln gospodarstw w Polsce nie osiąga dochodów zaspokajających potrzeby rolniczych rodzin.
W efekcie płaca rolnika w Polsce jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej – stwierdził autor raportu Marek Budzisz.
Zielony Ład a polskie rolnictwo. Widoczne zaniedbania i spowolnienie przemian
Ponadto, według Marka Budzisza, polityka państwa w zakresie pomocy publicznej (czyli w zakresie systemu dopłat bezpośrednich i modernizacyjnych), a także zbędne restrykcje i wymagania przyczyniły się do spowolnienia korzystnych przemian w polskim rolnictwie.
W efekcie mamy dziś ponad 1,2 mln gospodarstw rolnych, które nie stanowią głównego źródła utrzymania dla ich właścicieli. Ani też nie dysponują odpowiednim kapitałem społecznym i rzeczowym, aby być w stanie sprostać wyzwaniom przyszłości – podkreślił Marek Budzisz.
Polskie rolnictwo słabo przygotowane na Zielony Ład?
W związku z tym, polskie rolnictwo może mieć problem ze sprostaniem wyzwań wynikających z zielonej polityki. Problemy wiążą się również z zaniedbaniami w zakresie np. gospodarki wodnej czy utrzymania gruntów we właściwym stanie (poziom wapnowania). To wszystko powoduje że polskie rolnictwo jest słabo przygotowane na Zielony Ład – wynika z raportu. Dlatego też w raporcie podano najważniejszy cel jaki obecnie stoi przed polskim rolnictwem.
Potrzebne jest w tym zakresie ponadpartyjne porozumienie i odejście od dotychczasowej polityki hamującej procesy przekształceń, przede wszystkim w zakresie struktury agrarnej w polskim rolnictwie. Musimy dążyć do wzrostu tempa powiększania gospodarstw rozwojowych i ekonomicznego wzmocnienia tych rolników, których w skali kraju jest zapewne ok. 300 tys., którzy muszą być zdolni konkurować z producentami z innych krajów Unii Europejskiej – dodał na koniec analityk Marek Budzisz.
Czytaj również: Dopłaty w nowej WPR nie zostaną wyrównane? Dowiedz się więcej!
Źródło: Fundacja Warsaw Enterprise Institute
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!