WIR: dalsze spadki cen skupy mleka

WIR: dalsze spadki cen skupy mleka

WIR alarmuje: zapowiadane są dalsze spadki cen skupu mleka. Czy polskiemu mleczarstwu potrzebny jest ratunek?

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) alarmuje: zapowiadane są dalsze spadki cen skupu mleka. Czy polskiemu mleczarstwu potrzebny jest ratunek?

Choć wszyscy myślą już o świętach, zdecydowałem się wczoraj poinformować ministra Jurgiela o naszych obawach związanych z polskim mleczarstwem mówi Piotr Walkowski, prezes WIR. Z nadchodzących informacji wnioskujemy, że największe mleczarnie w Polsce rozważają dalszą obniżkę cen mleka w skupie, mówi się nawet, że w marcu spadek cen może wynieść nawet do 0,15 gr/l.

Zakłady skupujące mleko obniżki cen tłumaczą wzrostem produkcji mleka i brakiem możliwości zagospodarowania nadwyżek. Tymczasem, po uwolnieniu kwot, mleka produkuje się więcej.

Z nadchodzących informacji wnioskujemy, że największe mleczarnie w Polsce rozważają dalszą obniżkę cen mleka w skupie, mówi się nawet, że w marcu spadek cen może wynieść nawet do 0,15 gr/l.

Piotr Walkowski, prezes WIR

Z naszej analizy wynika, że w styczniu 2016 r. do punktów skupu mleka oddano o ponad 7,5% mleka więcej niż przed rokiem – wyjaśnia Piotr Walkowski. – W naszej ocenie likwidacja kwot przyczyniła się do rozregulowania rynku mleka. To powoduje, że nikt nie jest pewny, czy produkcja mleka będzie opłacalna. Spodziewamy się górek i dołków. Gdy cena zacznie rosnąć, wszyscy będą chcieli produkować mleko, a wtedy, gdy będzie nadprodukcja nastąpią spadki cen i stado będzie likwidowane. Ale wyhodowanie dobrego stada podstawowego trwa długo.

Z analizy dokonanej przez izbę rolniczą wynika, że w zależności od skali, koszt produkcji hektolitra mleka zawiera się pomiędzy 100 a 110 zł.

Z naszej analizy wynika, że w styczniu 2016 r. do punktów skupu mleka oddano o ponad 7,5% mleka więcej niż przed rokiem.

Piotr Walkowski, prezes WIR

To cena na granicy opłacalności przyznaje prezes Walkowski. Obawiam się, że duże gospodarstwa produkcyjne będą produkować jeszcze więcej mleka i w ten sposób doprowadzą do upadku małych rodzinnych gospodarstw, także zajmujących się tą produkcją.

Czego zatem wielkopolski samorząd rolniczy oczekuje od ministra rolnictwa?

W naszej opinii należy wystąpić do Komisji Europejskiej o wprowadzenie nadzwyczajnych instrumentów wsparcia producentów mleka, szczególnie dla tych, którzy nadal spłacają kary naliczone za przekroczenie kwoty mlecznej mówi Piotr Walkowski. Samo rozłożenie na raty tej kary nie przyniosło spodziewanych efektów, a sytuacja producentów mleka pogarsza się z miesiąca na miesiąc.

Komentarze

  1. Jeśli będzie opłacalna produkcja , to będzie ciągle rosła. Pytanie : kto kupi nadwyżki nad potrzeby ? Rolnicza frajernia nie jest w stanie tego zrozumieć. Tylko kwotowanie produkcji i obrót kwotami zapewniłby jakiś zysk. Producenci mleka będą tak bankrutować jak producenci żywca wieprzowego i drobiowego. Przez 20 lat zbankrutowało ok. 82 % drobiarzy. Produkują w zasadzie właściciele ubojni i wytwórni pasz. Ale , chłopstwo jest mądrzejsze od każdego.

FERMA 2018 – nie lada gratka dla hodowców, trwa!

Trwają międzynarodowe targi FERMA 2018 - specjalistyczna impreza dla hodowców bydła, świń i drobiu. Na miejscu odbędą się debaty i konferencje merytoryczne

17 lutego 2018

Konferencja Josery dla hodowców, czyli jak poprawić jakość mleka?

Zapraszamy na wideorelację z konferencji Josery, która odbyła się 26 stycznia w Tarnowie Podgórnym. Dowiedz się, jak poprawić jakość mleka

8 lutego 2018

Produkcja zwierzęca w Polsce – nowe dane rynkowe

Wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego za 2017 r.

14 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij