Czy niesprzyjająca pogoda wreszcie się poprawi i pozwoli na zakończenie zbiorów? To pytanie zadają sobie teraz niemal wszyscy rolnicy. Od odpowiedzi na nie zależy dalszy przebieg żniw, jakość ziarna, cena, jaką rolnicy otrzymają za zboże, i dalszy kalendarz prac polowych. Sprawdzamy, na jaką pogodę mogą liczyć gospodarze z południowo-wschodniej Polski.
Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem kapryśnej aury. Niemal każdego dnia padało, a chwile słonecznej pogody nie wystarczyły, aby zebrać ziarno i przeprowadzić żniwa. Rolnicy nie mają wyjścia i ze zniecierpliwieniem czekają, aż przestanie padać. Zdaniem synoptyków w woj. lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim jest duża szansa na kilka dni bez deszczu.
– Niedziela na południowym wschodzie Polski była bez opadów. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura wahała się od 20 do 23°C. W poniedziałek nadal słonecznie i bez opadów. Już zdecydowanie cieplej, bo nawet 28°C, na Podkarpaciu w regionach górskich chłodniej. We wtorek ciepło i pogodnie, temperatura wyniesie od 25 do 30°C – prognozuje Małgorzata Tomczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Według długoterminowych prognoz wykonanych przez Amerykanów do końca roku w Europie Wschodniej mogą pojawiać się deszcze.
Jednak na tym koniec dobrych wiadomości. Niestety pogoda nie przestanie kaprysić. Po upływie kilku ciepłych i słonecznych dni znowu powrócą deszcze.
– W środę nastąpi pogorszenie pogody, pojawią się przelotne opady deszczu i mogą wystąpić burze, lokalnie gwałtowne. Na Podkarpaciu będzie najcieplej od 29 do 31°C. W pozostałych województwach od ponad 20 do 27°C. Czwartek i piątek zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Będzie padało i przyjdzie ochłodzenie. Będzie zdecydowanie chłodniej, temperatura może spaść nawet poniżej 20°C – przewiduje Małgorzata Tomczuk.
Niestety niekorzystna aura ma szansę utrzymać się w omawianych rejonach na dłużej. Według długoterminowych prognoz wykonanych przez Amerykanów do końca roku w Europie Wschodniej mogą pojawiać się deszcze.
Nie przegap: Rolnictwo a pogoda: zbieramy plony… i co dalej?
Dodaj komentarz