Połyśnica marchwianka: żarłoczne larwy w marchwi

Połyśnica marchwianka: żarłoczne larwy w marchwi

Połyśnica marchwianka zaatakowała uprawy marchwi. Jak i kiedy należy zastosować zwalczanie chemiczne?

W uprawach marchwi pojawiło się pierwsze pokolenie połyśnicy marchwianki. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o zagrożeniu szkodnikiem m.in. w woj. lubelskim. Podpowiadamy, jak namierzyć i wyeliminować szkodnika!

Połyśnica marchwianka od wielu lat jest najpoważniejszym szkodnikiem marchwi. Przy dużym natężeniu szkodników straty w uprawach mogą sięgać nawet 80%. Szkodnik żeruje przede wszystkim na marchwi, jednak jego larwy chętnie zjadają też inne warzywa korzeniowe: pietruszkę, seler czy pasternak. Połyśnica jest niewielką muchówką, którą dość łatwo odróżnić od innych muchówek. Ma jedną parę skrzydeł, jest smukła, czarna i błyszcząca. Larwy szkodnika są jasnożółte i walcowate.

– Szczególnie szkodliwe dla marchwi i innych warzyw korzeniowych są larwy pierwszego pokolenia, które zwykle pojawiają się na przełomie maja i czerwca – wyjaśnia Bronisław Byczkowski z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Tylko jedna larwa może zniszczyć nawet 10 rozwijających się korzeni marchwi. Zaatakowane korzenie gorzej się rozwijają, a wydrążone przez larwy korytarze pełne są ich odchodów. Takie korzenie są też doskonałym siedliskiem do rozwoju grzybów i bakterii, nie nadają się do przechowywania, a tym bardziej do konsumpcji.

połyśnica marchwianka

Połyśnica marchwianka (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: kusaska)

Zwalczanie szkodnika, gdy już się pojawi, jest dosyć trudne. Przede wszystkim połyśnica marchwianka wylatuje w różnych terminach, w zależności od pogody czy nawet rodzaju gleby. Nawet, jeśli szkodnik obecny był w uprawach w poprzednich sezonach wegetacyjnych, nie da się ustalić, kiedy się pojawi w bieżącym sezonie. Opryski wykonuje się więc jedynie w oparciu o sygnalizację szkodnika. Monitoring polega na ustawieniu na uprawach żółtych tablic lepowych, a następnie na ich regularnym przeglądaniu. Środki ochrony roślin należy zastosować natychmiast po zaobserwowaniu, że przekroczony został próg szkodliwości. W przypadku połyśnicy marchwianki już 1 muchówka dziennie odłowiona na tablice w ciągu 3 kolejnych dni jest zagrożeniem, które należy zwalczać chemicznie. Pierwszy oprysk należy wykonać po ok. 3 dniach od przekroczenia progu szkodliwości, a następny – po 10 dniach.

– W przypadku wielohektarowych plantacji marchwi najbardziej zagrożone są te powierzchnie upraw, które leżą najbardziej z zewnątrz – wyjaśnia ekspert. – Połyśnica marchwianka składa jaja mniej więcej do 30 m w głąb plantacji. Warzywa rosnące dalej są mniej narażone, gdyż szkodniki nie zadają sobie trudu dłuższego lotu.

Jeżeli na plantacji połyśnica występowała w poprzednich sezonach, warto zadbać o to, by siać warzywa w odpowiednim rozstawie. Zbyt duże zagęszczenie sprzyja nie tylko połyśnicy, ale też innym szkodnikom.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Z forum

Powiązany temat:

uprawa marchwi
gabrysiek
Zobacz u mnie w galerii mój sprzęt do siania. Ja się zastanawiam nad jakąś bijakową czy takim płaskim rozdrabniaczem sadowniczym chyba. Nożna też ogławiarką ale w pastewne boję s...
zobacz więcej »
pawlus224
Podobnie bo tez rotacyjną (ale jak wiesz albo za duzo odetnie albo za malo) siane tez szczoteczkowym tyle ze ręcznym (musze zrobic do ciagnika z dwocg podwojnych plus waly).
zobacz więcej »
gabrysiek
A czym ogławiasz? Ja wcześniej ręczny zbiór po wyorywaczu i nożem. A teraz rotacyjna, anna i docinka nożem albo handel z nacią 2-3 cm po rotacyjnej ale wtedy z ceny schodzę. Sian...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Zwalczanie szkodników łodygowych: „Prosto z pola” odc. 2

Rzepak w okresie wegetacji wiosennej atakowany jest przez wiele zagrażających mu szkodników. Dowiedz się, jak skutecznie z nimi walczyć!

11 kwietnia 2018

Uprawa kalafiora: biały, wyrównany kwiat

Kalafior jest bardzo wymagającym w uprawie warzywem - trzeba się postarać, żeby kwiat był biały. Jak wygląda właściwa uprawa kalafiora?

20 kwietnia 2018

Mospilan 20 SP. Oryginał jest tylko jeden!

W walce ze szkodnikami nie ma miejsca na eksperymenty. Nie dziwi więc to, że rolnicy wybierają sprawdzone rozwiązania.

20 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij