Pomoc dla producentów zbóż 2023 — do kogo trafi i w jakiej wysokości?

Wszystko wskazuje na to, że pomoc dla producentów zbóż 2023 wystartuje lada moment. Tak przynajmniej wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, który pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Dopłaty do zbóż 2023 skierowano do rolników, dla których odczuwalne są negatywne skutki napływającego zboża z Ukrainy.

Rząd zapowiedział pomoc dla producentów zbóż 2023, która dopiero teraz dzięki opracowaniu przepisów może wejść w życie. Dopłaty do zboża 2023, które wejdą niebawem w życie, mają przynajmniej w części zrekompensować dodatkowe koszty ponoszone z powodu występujących zakłóceń na rynku zbóż. Sprawdźmy zatem, kto i w jakiej wysokości będzie mógł otrzymać pomoc finansową w tej formie.

Pomoc dla producentów zbóż 2023 — czyli dla kogo?

rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR zaproponowano pomoc finansową dla rolników, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na krajowym rynku zbóż.

Otrzymają ją producenci zbóż 2023, którzy:

 • posiadają numer identyfikacyjny producenta,
 • należą do mikroprzedsiębiorstwa, małego lub średniego przedsiębiorstwa,
 • ponieśli dodatkowe koszty w związku z brakiem stabilizacji na rynku zbóż,
 • złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich w 2022 r.

Dopłaty do zbóż 2023 — wnioski do 30 czerwca 2023 r.

Rolnicy, którzy spełnią wyżej wymienione warunki, otrzymają pomoc finansową, pod warunkiem złożenia wniosku w terminie do 30 czerwca 2023 r. We wniosku oprócz podstawowych danych powinny znaleźć się informacje takie jak:

 • oświadczenie producenta rolnego ubiegającego się o pomoc zawierające informację o poniesionych dodatkowo kosztach w związku z napływającym zbożem z Ukrainy,
 • oświadczenie rolnika o dokonaniu sprzedaży w okresie od 15 grudnia 2022 r. do 31 maja 2023 r. pszenicy lub kukurydzy podmiotom zajmującym się obrotem, skupem lub przetwórstwem zbóż.

Ponadto do wniosku o pomoc dla producentów zbóż w 2023 r. należy dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy lub kukurydzy w podanym wyżej terminie.

Dokładny termin naboru wniosków o pomoc dla producentów zbóż jeszcze nie określono, z racji konieczności notyfikowania pomocy przez Komisję Europejską.

Pomoc dla producentów zbóż 2023 — wysokość wsparcia

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy pomoc dla producentów zbóż w 2023 r. będzie wynosić w zależności od województwa:

 • 825 zł na 1 ha uprawy pszenicy położonej na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego,
 • 1050 zł do 1 ha uprawy kukurydzy znajdującej się na terenie woj. lubelskiego i podkarpackiego,
 • 660 zł w przypadku 1 ha uprawy pszenicy położonej w woj. małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim, a także podlaskim,
 • 840 zł na 1 ha uprawy kukurydzy znajdującej się w woj. małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim oraz podlaskim,
 • 495 zł do 1 ha uprawy pszenicy położonej w województwach innych niż powyżej wymienione,
 • 630 zł w przypadku uprawy kukurydzy znajdującej się na terenie województw innych niż wyżej wymienione.

Czytaj również: Dofinansowanie do usuwania folii rolniczej będzie wyższe?

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW; Agrofakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 48

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Planujesz zakup ciągnika rolniczego?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Anika pisze:

  A co z reszta zbóż…Dramat ponownie wydymali rolnikow ceny zboz spadły a ceny chleba j mski nie obiżono:(

 2. Avatar Anika pisze:

  chleba i mąki

 3. Avatar Czarek pisze:

  A inne zboża to co rozumiem nie staniały i nie warto dopłacać do nich. Kpina po całości. Czy ktoś tam na górze zamierza się zastanowić nad czymś takim jak substytut. Oczywistym jest że spadek cen pszenicy pociąga za sobą spadek cen pozostałych zbóż. Argumenty że innych gatunków zbóż z Ukrainy nie importowano jest nietrafiony żeby nie napisać głupi. Ceny pieczywa, pasz i innych wyrobów zbożowych nie spadły . Konsumenci jedzą syf z Ukraińskiego zboża. W ogromnych gospodarstwach stosuje się tam intensywna produkcję z użyciem środków ochrony i innych np regulatorów niedopuszczony w UE od lat. Pomagamy nie zwykłym Ukraińcom tylko oligarchom i milionerom za którymi stoi często zagraniczny kapitał. Zrozumieć to należy i mamy obraz całej farsy.

 4. Avatar Rolnik pisze:

  50% różnice w dopłatach do zboża z czego to wynika ?? tłumaczenia że koszty transportu z centralnej Polski są mniejsze do portu niż ze wschodu to abstrakcja. Może jest i bliżej ale dlaczego nikt nie mówi o tym że rolnicy uprawiający ziemię na wchodzę polski lub południowym wschodzie zbierają jeszcze raz tyle z 1 ha go reszta regionów Polski. Czy rolnicy stracili tylko na sprzedaży pszenicy i kukurydzy a co z innymi zbożami. obecna cena za zboża jest o 50% niższa jak po żniwach. Na początku ubiegłego roku aż do żniw cena w skupach wzrastała bo nie mieliśmy do czynienia z importem zboża z Ukrainy. Teraz gdy trzeba wyjechać w pole zakupić paliwo, nawozy, środki ochrony roślin rolnicy zostali postawieni pod ścianą i sprzedają swoje plony za bezcen. I to ma się nazywać waszą pomocą?? Jak dla mnie to kiełbasa przed wyborcza.