Pomoc finansowa dla pszczelarzy- co na to MRiRW i MŚ?

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do resortu rolnictwa, a także ministerstwa środowiska o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Pomoc finansowa dla pszczelarzy jest potrzebna m.in. dlatego, że w tym roku obserwuje się w pasiekach wyraźny brak miodu. 

Pomoc finansowa dla pszczelarzy od resortu środowiska jest już od dawna

Ministerstwo Środowiska odpowiadając na pytania Polskiego Związku Pszczelarskiego stwierdził, że pomoc finansowa trafiła już do pszczelarzy kilkakrotnie. Zarówno jeśli chodzi o NFOŚiGW, jak i przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.

Jedną z nich była inicjatywa obywatelska, która przyczyniła się do powstania 20 uli z odkładami pszczelimi. W ramach tych działań zasiano także aż 100 kg facelii.

Ponadto, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu prowadził procedurę dofinansowania przedsięwzięć dotyczących Ochrony i odbudowy populacji pszczół. Wspomniana pomoc była realizowana w 2019 roku.

Refundacja kosztów zakupu syropów do karmienia pszczół będzie możliwa?

Pomoc finansowa dla pszczelarzy jest potrzebna z powodu niskich zbiorów miodu. W konsekwencji może doprowadzić to do tego, że wiele pasiek nie przetrwa do zimy. Swoją prośbę w tej sprawie pszczelarze skierowali do MRiRW, które udzieliło odpowiedzi zgodnie z wytycznymi unijnymi.

Mówią one, że środki przeznaczone na poprawę sytuacji finansowej producentów nie przyczyniające się do rozwoju sektora są niezgodne z rynkiem wewnętrznym. Co więcej, pomoc nie może subsydiować kosztów działalności, a także nie może rekompensować zwykłego ryzyka związanego z prowadzeniem pszczelarstwa.

W związku z tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, które dotyczą programów pszczelarskich nie jest możliwe skierowanie pomocy finansowej dla pszczelarzy. Co oznacza, że wsparcie finansowe na dokarmianie pszczół nie jest na ten moment możliwe.

Z całą treścią odpowiedzi resortu środowiska, a także MRiRW w sprawie pomocy dla pszczelarzy można zapoznać się na stronie Polskiego Związku Pszczelarskiego.

O pomocy dla pszczelarzy wspominaliśmy wcześniej w artykule – Pomoc dla pszczelarzy. Miodzik w Ministerstwie Rolnictwa.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *