Pomoc na zakup nawozów – nie zapomnij złożyć wniosku!
Rolnicy mogą składać do 31 maja 2022 roku wnioski o pomoc finansową na zakup nawozów. ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty do nawozów zakupionych przez rolników w czasie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Wyjątkiem jest wapno nawozowe, a także wapno nawozowe zawierające magnez, do którego nie można uzyskać wsparcia. Do 20 maja br. do Agencji wpłynęło 323 000 wniosków o dofinansowanie do zakupu nawozów. Dowiedz się więcej!
Początkowo ARiMR ogłosiła, że nabór o dopłaty do nawozów zakończy się 16 maja 2022 roku. Końcowy termin przedłużono jednak do końca miesiąca, czyli 31 maja 2022 roku. Przypomnijmy zatem, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc finansową. Kto może ubiegać się o dofinansowanie do nawozów?
Spis treści
Pomoc finansowa na zakup nawozów – dla kogo?
Jak podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o dopłaty do nawozów w 2022 roku rolnicy mogą ubiegać się jedynie po złożeniu wniosku o płatności bezpośrednie. Kolejnym warunkiem otrzymania pomocy jest posiadanie przez rolnika numeru identyfikacyjnego producenta. Dodatkowo, rolnik musi mieć status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa.
Dopłaty do nawozów – wysokość pomocy
Aby wyliczyć wsparcie finansowe do zakupu nawozów należy zastosować dwustopniowy algorytm. Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć iloczynu powierzchni upraw – nie większej niż 50 ha, którą rolnik zadeklaruje we wniosku. W ramach wsparcia rolnicy mogą otrzymać dwie stawki pomocy:
- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych,
- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk, a także traw na gruntach ornych.
Pomoc na zakup nawozów, a raczej jej wysokość oblicza się poprzez różnicę cen nawozów zakupionych w okresie 1 września 2021 – 15 maja 2022 r.. Ceny te należy porównać do cen, które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. Aby to zrobić, rolnik musi potwierdzić poniesione koszty.
Czytaj również: Czy zaliczki dopłat 2022 trafią do wszystkich rolników?
Do wniosku należy dołączyć: kopie faktur bądź ich duplikaty, lub imienne dokumenty księgowe dokumentujące zakup nawozów w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r.
W przypadku, kiedy producent ich nie posiada, pomoc na zakup nawozów zostanie wyliczone za pomocą średnich stawek opublikowanych przez MRiRW. Z ich pomocą będzie można obliczyć różnicę w cenie jednej tony nawozów w tych okresach. Następnie po przemnożeniu tej ceny przez liczbę ton zakupionych nawozów w terminie 1 września 2021 r. – 15 maja 2022 r. będzie można wyliczyć wysokość wsparcia.
Po porównaniu obydwu kwot (tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz tej wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów) właściwą stawką pomocy jest mniejsza z nich.
Wnioski o pomoc do zakupu nawozów
Agencja umożliwiła samodzielne wprowadzenie danych z faktur dot. zakupionych nawozów do platformy PUE. Ma to na celu przyspieszenie procesu naliczania dopłat. Aby zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych Agencji należy wpisać dane takie jak w aplikacji eWniosekPlus.
By usprawnić proces weryfikacji wniosków można za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR wprowadzić dane z faktur do specjalnej aplikacji, z której automatycznie zostaną one pobrane do systemu naliczającego rolnikowi wsparcie. – zachęca ARiMR.
Przeczytaj również: Wsparcie dla producentów warzyw szklarniowych – będzie pomoc?
Źródło: ARiMR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!