Polska Izba Mleka dołączyła do grona tych instytucji, które proszą o pomoc dla producentów. Czy propozycje PIM zostaną wysłuchane?
Zarząd Polskiej Izby Mleka zdecydował o wysłaniu pisma do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z propozycjami działań, które mogłyby pomóc polskim producentom mleka przetrwać kryzys.
– Zdajemy sobie sprawę, że problemy, z jakimi boryka się dziś polskie mleczarstwo, są podobne do tych, jakie mają producenci mleka w innych krajach UE – mówi Agnieszka Maliszewska, sekretarz PIM. – Tym bardziej mamy nadzieję, że prowadzone przez pana ministra działania spotkają się ze zrozumieniem i wsparciem pozostałych członków Unii Europejskiej.
Co proponuje zarząd PIM?
- Wystąpienie do Komisji Europejskiej o wydłużenie terminu spłat pozostałych rat kar za przekroczenie kwot mlecznych.
- Wprowadzenie mechanizmu ochrony dla tych rolników, którzy mogą stracić swoje gospodarstwa na skutek umów zawieranych w ramach PROW – chodzi tu przede wszystkim o zapisy w umowach na inwestycje, gdzie rolnicy zobowiązywali się do zwiększania produkcji mleka.
- Powinna pojawić się możliwość wspierania finansowego rolników-producentów mleka, którzy zadeklarują, że w ciągu 2–3 lat przekształcać będą swoje gospodarstwa w gospodarstwa o charakterze ekologicznym. Pomoc ta mogłaby mieć formę dopłaty do kilograma mleka.
- Opracowanie programu wsparcia kredytowego gospodarstw mlecznych i przetwórców mleka znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
- Opracowanie krajowego programu wspierania gospodarstw rolnych, które ograniczą lub utrzymają produkcję mleczną na poziomie roku 2015.
- Rozpoczęcie dyskusji na arenie krajowej i Unii Europejskiej, aby przy wsparciu Komisji Europejskiej przygotowano program restrukturyzacji dla gospodarstw mlecznych, polegający na wspieraniu tych rolników, którzy rezygnują z produkcji mleka. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku kwoty cukrowej.
- Podjęcie działań w zakresie obowiązkowego znakowania miejsca pochodzenia surowca i miejsca produkcji.
- Zorganizowanie spotkania z największymi sieciami handlowymi oraz organizacjami rolników oraz przetwórców.
- Podjęcie na forum Unii Europejskiej dyskusji nad przywróceniem zarzuconych form dla niektórych produktów mlecznych, takich jak OMP na pasze, masło dla przemysłu cukierniczego, kazeina itp.
Caly czas mowicie tylko o pomocy dla rynku mleka a co z wieprzowina ? Uwazam ze ten dzial jest jeszcze w gorszej sytuacji