Poplon ścierniskowy: jeśli nie gorczyca, to co?

Najpopularniejszym poplonem ścierniskowym wydaje się być gorczyca. Powód jest prosty – jest tania i łatwa w uprawie. O jakich innych roślinach wysiewanych jako poplon warto pamiętać?

Międzyplony wymagane są do zazieleniania ze względu na dopłaty rolnośrodowiskowe – przypomina Dorota Paczyńska, główny specjalista ds. zbóż Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. – Większość gotowych mieszanek jest drogich. Gorczyca ma za to same zalety: jest tania i dobra. W czasach niskiej opłacalności produkcji rolniczej o tym, co rolnicy wybierają do siewu decyduje cena.

Międzyplony wymagane są do zazieleniania ze względu na dopłaty rolnośrodowiskowe.

Dorota Paczyńska, główny specjalista ds. zbóż Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach

Na poplony można przeznaczyć kilkanaście roślin, z których praktyczne znaczenie ma tylko kilka. I tak, w zależności od wymagań glebowych, zaleca się:

  • na gleby słabsze: łubin żółty, seradelę facelię i żyto;
  • na gleby średnie: groch siewny pastewny (peluszkę) słonecznik, łubin wąskolistny, gorczycę białą, rzodkiew oleistą, wykę ozimą;
  • na gleby żyzne: bobik i wykę jadalną, rzepak i rzepik ozimy.

Gorczyca biała i facelia to najbardziej niezawodne rośliny poplonowe uprawiane na wszystkich rodzajach gleb. Trzeba pamiętać, że bobik i groch siewny wymagają zwięzłych gleb, zasobnych w wilgoć konieczną do dobrych wschodów. W suche lata mogą okazać się zawodne jako poplon i marnie powschodzić.

Na suszę wytrzymałe są za to facelia, seradela i słonecznik. Dobrą rośliną poplonową do uprawy na mulcz jest facelia. Po przemarznięciu łatwo się kruszy i nie ma z nią większych problemów na wiosnę, zwłaszcza gdy zastosujemy technologię siewu bezpośredniego w mulcz buraków czy kukurydzy.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 18

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

ANKIETA - ILE ZA NASIONA W 2024?Zobacz WYPEŁNIJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *