Porażenie poporodowe: jakim krowom zagraża?

Porażenie poporodowe to schorzenie, w którym występuje dosyć wysoka gorączka. Bywa też nazywane śpiączką poporodową. Porażenie pojawia się zwykle u krów po co najmniej kilku wycieleniach, zwłaszcza u zwierząt w wieku 5–10 lat. Najczęściej pojawia się u krów, które są wysokomleczne, dobrze karmione i żyją głównie w oborze.

Porażenie poporodowe może mieć 2 rodzaje przyczyn – usposabiające oraz wyzwalające. Czynniki usposabiające to najczęściej te, które są korzystne z punktu widzenia hodowcy. Są to m.in. wysoka mleczność, spokojna ciąża i bezproblemowy poród, prawidłowe odżywianie. Duży wpływ na pojawienie się porażenia poporodowego jest karmienie paszą bogatą w azot oraz stres związany z porodem oraz rozpoczęciem laktacji. Czynniki wyzwalające to niedobory składników mineralnych pomimo dobrej jakościowo paszy. Niedobory te mogą prowadzić do stanu, który bardzo przypomina narkozę. Wyraźnie widoczne są też skłonności do dziedziczenia tego rodzaju dolegliwości.

Jeżeli w odpowiednim czasie nie zostanie podjęte leczenie, u połowy krów z porażeniem poporodowym śmierć następuje w ciągu maksymalnie 2 dób.

Czym przejawia się porażenie poporodowe?

Krowa nagle przestaje jeść i przeżuwać, a jej produkcja mleka spada praktycznie do zera. Zwierzę jest niespokojne, lękliwe, przestępuje z nogi na nogę, ma drżące mięśnie, zgrzyta zębami, stale się rusza i nie może znaleźć dla siebie miejsca. Po pewnym czasie, zwykle po kilku godzinach, rozpoczyna się porażenie mięśni, które obejmuje całe ciało. Zwierzę nie reaguje na bodźce zewnętrzne, zapada w stan zbliżony do śpiączki. Jeżeli w tym czasie nie zostanie podjęte leczenie, u połowy krów z porażeniem poporodowym śmierć następuje w ciągu maksymalnie 2 dób. To dlatego tak ważne jest obserwowanie po porodzie nie tylko cielęcia, ale też jego matki.

Leczenie najczęściej polega na dożylnym podaniu roztworów soli magnezu, wapnia i fosforu. Aby porażenie poporodowe nie występowało, najlepsza jest profilaktyka w postaci podawania krowom w okresie ciąży preparatów witaminowych.

 

Podobne w temacie:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
mariaci
Gdzieś czytałem że aby uchronić krowy przed porażeniem poporodowym należy zapobiegawczo na kilka dni przed porodem podać zastrzyk z witaminą D3, ale jak z praktycznej strony to nie... zobacz więcej »
damianzetor9540
U mnie były podobne objawy i było to potrzaskanie miednicy ale to wystąpiło w czasie porodu.  zobacz więcej »
kamilrudy
Gdyby to był niedobór wapnia to krowa była by apatyczna wręcz by mdlała, Ty mówisz że je i pije. Obstawiam na jakiś uraz, jak masz na luza to może jakaś sie bydłowała i na nią skoc... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *