Porównanie cen zbóż: w Polsce, UE, na MATIF
Porównanie cen zbóż w ostatnich tygodniach pokazuje trend spadkowy. Ponadto w skali tygodniowej spadki były na poziomie kilku procent. Podrożały jedynie jęczmień browarniany i owies konsumpcyjny.
Porównanie cen zbóż w kraju do notowań za granicą pokazują, że w przypadku krajowej pszenicy średnia cena spadła poniżej notowań na MATIF-ie. Ponadto okazały się niższe od średniej unijnej. Z drugiej strony raportowana średnia krajowa cena kukurydzy była w tym czasie nawet wyższa od notowania najbliższej serii paryskiego kontraktu. Jednakże i tak była poniżej średniej ceny unijnej.
Spis treści
Jak wypada porównanie cen zbóż na polskim rynku?
W 20. tygodniu roku (15–21 maja 2023 r.) średnie ceny ośmiu zbóż spadły. Co więcej, w niektórych przypadkach skala spadków była wyraźna i sięgnęła ponad 4%.
Cena pszenicy konsumpcyjnej ustaliła się na średnim poziomie 979 zł/t, jednakże widełki cenowe miały rozpiętość od 795 do 1120 zł/t. W skali tygodnia spadek średniej ceny wyniósł 2,2%. Z kolei pszenica paszowa potaniała o 0,2% do 1042 zł/t.
Jak natomiast wypada porównanie cen pozostałych zbóż? Mianowicie kształtowały się one następująco:
- żyto konsumpcyjne — 743 zł/t (–3,6% t/t),
- żyto paszowe — 721 zł/t (–2,9% t/t),
- jęczmień konsumpcyjny — 698 zł/t (–4,8% t/t),
- jęczmień paszowy — 850 zł/t (–4,4% t/t),
- jęczmień browarniany — 1269 zł/t (+2,4% t/t),
- owies konsumpcyjny — 826 zł/t (+0,4% t/t),
- owies paszowy — 808 zł/t (–2,4% t/t),
- kukurydza paszowa — 1052 zł/t (–0,9% t/t),
- pszenżyto paszowe — 842 zł/t (–0,8% t/t).
Ponadto w strukturze zakupów dominowała pszenica konsumpcyjna, której udział wyniósł 41,3%. Na kolejnych miejscach znalazły się pszenica paszowa (29,4%) i kukurydza paszowa (18,0%). Próg jednego procenta w obrocie przekroczyły pszenżyto paszowe (4,5%), jęczmień paszowy (3,3%) i żyto konsumpcyjne (1,9%). Udział pozostałych zbóż nie przekroczył 1%.
Co wpływa na ceny pszenicy i kukurydzy na europejskim rynku?
Porównanie cen zbóż pozwala przeanalizować, jakie czynniki wpływają na notowania pszenicy i kukurydzy na wspólnotowym rynku. Warto przypomnieć, że ceny dwóch głównych zbóż w UE zależą w dużej mierze od popytu eksportowego na unijną pszenicę (ceny światowe) i cen importowanej kukurydzy. Tę drugą Unia sprowadza przede wszystkim z Ukrainy oraz z Brazylii. Z kolei Unia Europejska jest dużym eksporterem netto pszenicy i importerem netto kukurydzy. A na ceny eksportu i importu bezpośrednio wpływa kurs euro do dolara i walut krajowych.
Czytaj także: Żniwa 2023. Ile zbóż zbierzemy?
Źródło: e-WGT