Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy

Rolnicy, którzy zasiali kukurydzę w kwietniu i zdecydowali się na powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy herbicydami, już za kilkanaście dni rozpoczną zabieg. I chociaż herbicydy doglebowe zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza w okresach deszczowych, to wciąż zabiegi nalistne są częściej wybierane przez plantatorów. Na co musimy zwracać uwagę zwalczając chwasty w kukurydzy powschodowo ?

Reklama

Co daje powschodowe zwalczanie chwastów?

Zwalczanie chwastów w kukurydzy po jej wschodach pozwala przede wszystkim na dobranie preparatu względem stopnia zachwaszczenia. W fazie, kiedy kukurydza ma już 3-4 liście zdecydowana większość chwastów również jest już po wschodach, toteż ochrona może być bardziej precyzyjna.

Minusem jest jednak fakt, iż w momencie wschodów kukurydzy chwasty stanowią dla rośliny uprawnej największe zagrożenie – bezustannie konkurują z nią o wodę oraz składniki pokarmowe, co może ograniczać szybki rozwój kukurydzy na starcie.

W fazie, kiedy kukurydza ma już 3-4 liście zdecydowana większość chwastów również jest już po wschodach, toteż ochrona może być bardziej precyzyjna.

Jaką substancję zastosować?

Pamiętajmy, aby wybór środka, który ma chronić naszą plantację był przeanalizowany w oparciu o:

  • fazę rozwojową rośliny uprawnej
  • stopień zachwaszczenia
  • stopień zaawansowania rozwoju chwastów
  • analizę stosowanych już substancji aktywnych – zwłaszcza jeśli kukurydza uprawiana jest w monokulturze

Często stosowaną grupą chemiczną w powschodowym zwalczaniu kukurydzy są sulfonylomoczniki (np. rimsulfuron, nikosulfuron). Są one przeznaczone do zwalczania chwastów jednoliściennych oraz niektórych dwuliściennych. Nikosulfuron  działa układowo, a pobierany jest przez liście – hamuje ich wzrost oraz rozwój. W niemal identyczny sposób działa rimsulfuron. Nie należy jednak ich aplikować „solo”, gdyż nie są one w stanie w pełni zabezpieczyć uprawy przed zagrożeniem ze strony chwastów – warto jako partnera do aplikacji wybrać substancję z innej grupy chemicznej.

powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy

Kukurydza w czasie wschodów jest najbardziej narażona na presję chwastów

Szerokim spektrum działania charakteryzuje się mezotrion. Jest skuteczny zarówno w walce z chwastami jedno-, jak i dwuliściennymi. Pobierany jest on tak przez liście, jak i przez korzenie oraz łodygi chwastów. Finalnym efektem zastosowania mezotrionu jest zanik chlorofilu.

Skutecznym partnerem do zaimplementowania w aplikacji herbicydowej wespół z nikosulfuronem może być sulkotrion. Substancja ta z powodzeniem zwalcza chwastnicę jednostronną oraz szerokie spektrum chwastów dwuliściennych – pobierana jest przez liście, ale też w niewielkim stopniu przez korzenie chwastów.

Do walki z chwastami dwuliściennymi skierować możemy także bromoksynil, który pobierany jest przez liście – powoduje ich zasychanie, a w konsekwencji zamieranie.

Jedną z opcji jest także dołączenie do zabiegu w celu zwalczania chwastów dwuliściennych takich substancji, jak 2,4-D oraz florasulam. Tu jednak musimy pamiętać, że zabieg z wykorzystaniem tych składników najlepiej wykonać w dawkach dzielonych – w przeciwnym razie możemy zaobserwować powykręcanie się liści w tzw. „rurki”.

Kiedy zwalczać chwasty?

Aplikację herbicydową najlepiej wykonać do fazy 4 liści kukurydzy. Dlaczego? Otóż mniej więcej w fazie 4 liścia kukurydza ma już wykształcony zawiązek kolby, którego długość wynosi 2 mm. Roślina uprawna w związku z tym, że część sił musi przeznaczyć do rywalizacji z chwastami o składniki pokarmowe, może odczuwać stres spowodowany obecnością tych niepożądanych gości na polu. Każdy dzień stresu to możliwa redukcja potencjału plonowania kukurydzy nawet o 60 kg/dzień. 

W fazie 4 liścia kukurydza ma już wykształcony zawiązek kolby, którego długość wynosi 2 mm

Późniejsze wykonanie zabiegu powoduje już pewne komplikacje, choć na rynku znajdziemy bardzo wiele preparatów, które umożliwiają aplikację nawet w fazie  6- 8 liści. Niemniej wiąże się to ze sporymi utrudnieniami, takimi jak:

  • chwasty są trudniejsze w zwalczaniu ze względu na ich wyższe stadia rozwojowe
  • kukurydza przez długi czas musi konkurować z chwastami – jej rozwój może być wolniejszy
  • długi czas pozostawania w stresie związanym z walką z chwastami może zmniejszać potencjał plonotwórczy rośliny
  • aplikacja w późnym terminie oznacza również negatywne skutki wjazdu ze sprzętem na plantację – kukurydza w fazie 6 liści jest już dość wysoka, przez co może dojść do łamania roślin

Uwaga na wtórne zachwaszczenie

Przystępując do powschodowego zwalczania chwastów mamy pewność co do tego, że na plantacji znajdują się już wszystkie gatunki chwastów o wczesnych wschodach. Część z nich może się jednak pojawić nieco później. Możemy więc zastosować technologię dawek dzielonych. Wymaga ona jednak dwóch przejazdów, co wiąże się z dodatkowym kosztem paliwa oraz większym wydatkiem czasu. W przypadku podejrzenia, że na plantacji może wystąpić zachwaszczenie wtórne warto jednak spróbować tej technologii.

Wschody kukurydzy są znacznie wolniejsze aniżeli chwastów. Dlatego też skuteczne zwalczanie tych niepożądanych roślin jest kluczem do sukcesu

Jednakże jeśli dawki dzielone są w naszym gospodarstwie zbyt kłopotliwe, bo np. generują spiętrzenie prac w i tak gorącym okresie agrotechnicznym, warto zabiegu nie wykonywać w fazie 2-3 liści. Jest to co prawda szybki termin eliminacji i prędko  niwelujemy stres dla roślin związany z obecnością chwastów, jednak ryzyko zachwaszczenia wtórnego jest wówczas znacznie wyższe. Aplikacja powinna wówczas zostać wykonana w granicy 4 liścia kukurydzy.

Eliminacja chwastów jest fundamentem

Wschody kukurydzy są znacznie wolniejsze aniżeli chwastów. Dlatego też skuteczne zwalczanie tych niepożądanych roślin jest kluczem do sukcesu. Jest to jeszcze bardziej istotne, kiedy zwrócimy uwagę na starty związane z niezwalczeniem niektórych gatunków – perz jest w stanie zabrać kukurydzy nawet 30 kg fosforu/ha oraz 70 kg potasu/ha w ciągu roku. Wszechobecna na polach kukurydzy chwastnica jednostronna wschodząca w drugiej połowy wiosny – zbiega się to ze wschodami kukurydzy – jest od rośliny uprawnej znacznie szybsza i znacząco ją osłabia. Na większości plantacji kukurydzy występuje także problem wszelakich rodzajów rdestów, które saąw stanie bardzo mocno zachwaścić plantację.

Wybierając technologię ochrony pamiętajmy, by była ona dostosowana do stanu zachwaszczenia, fazy rozwojowej kukurydzy, a ponadto nie zapominajmy o rotacji substancji.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *