Powstanie niezależny system oceny poubojowej półtusz?
Za ocenę poubojową półtusz powinny odpowiadać nie ubojnie, a niezależna jednostka klasyfikującej tusze zwierzęce – twierdzą rolnicy. Gospodarze mają wiele wątpliwości co do wiarygodności dokonywanych obecnie badań. Liczą, że powstanie niezależny system oceny poubojowej półtusz, co będzie oznaczało dla nich wyższe zapłaty za dostarczane mięso.
Rolnicy już od dawna postulują o powołanie niezależnego od zakładów ubojowych systemu oceny poubojowej półtusz. Teraz nadarzyła się ku temu doskonała okazja. Resort rolnictwa opracował projekt w sprawie warunków ustalania i sposobu oznaczania klas jakości handlowej tusz wieprzowych i wołowych. Gospodarze chcieliby, żeby znalazł się w nim zapis o powołaniu niezależnej jednostki mającej klasyfikować tusze zwierzęce.
– Zmiana przepisów dotycząca klasyfikacji tusz powinna pójść w kierunku powołania niezależnej jednostki, która zajmowałaby się wykonywaniem pomiarów mięsności tusz oraz kwalifikacji w ramach coraz bardziej popularnych i koniecznych ze względów marketingowych systemów jakości mięsa, jak np. QAFP, QMP, PQS. Obowiązkowa klasyfikacja tusz przez firmę niezależną – zarówno od dostawców żywca, właścicieli znaków jakości, jak i ubojni – zapewniłaby większy obiektywizm i niezależność wykonywanych pomiarów – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Niezależny system oceny poubojowej półtusz okiem rolników
Zdaniem rolników obecny system klasyfikacji półtusz pozostawia wiele do życzenia. – Polska jest jednym z niewielu państw Unii, w którym o wycenie sprzedawanych zwierząt jednostronnie decyduje kupujący, a osoby dokonujące klasyfikacji są pracownikami ubojni. Z tego powodu rolnicy – producenci i dostawcy żywca do ubojni – mają wątpliwości, jeśli chodzi o wiarygodność dokonywanych badań – podaje KRiR.
Na takie rozwiązanie czeka wielu rolników. – Nie powinno być tak jak jest teraz, że to ubojnie decydują o klasyfikacji tusz. Skąd pewność, że robią to w stu procentach rzetelnie? Jeśli przejmie to niezależny system oceny poubojowej półtusz, może się okazać, że zakłady będą musiały więcej płacić za dostarczane mięso – uważa Małgorzata Okupniak z Mazowsza.
Zwróciliśmy się do resortu rolnictwa z pytaniem, czy zamierza powołać niezależną jednostkę klasyfikującą tusze zwierzęce. Nie dostaliśmy jeszcze w tej sprawie odpowiedzi.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!