Powszechny Spis Rolny. Czy jest obowiązkowy? Sprawdź, co warto wiedzieć!
W całej Polsce trwa Powszechny Spis Rolny. Czy jest obowiązkowy i jakie pytania usłyszą w jego trakcie rolnicy?
Powszechny Spis Rolny jest jedynym pełnym badaniem rolniczym przeprowadzanym co 10 lat w krajach UE. Dane pozyskiwane podczas spisu realnie przekładają się na wielkość środków przeznaczonych dla Polski na programy rozwojowe dla rolnictwa. Informacje ze spisu zostaną bowiem wykorzystane do tworzenia krajowej polityki rolnej. A także – opracowywania programów rozwojowych polskiego rolnictwa oraz nowych narzędzi polityki unijnej WPR.
Spis treści
Zbieranie danych
Spis rolny ruszył 1 września i potrwa do 30 listopada 2020 roku. Spisane zostaną gospodarstwa, które 1 czerwca tego roku prowadziły działalność rolniczą.
– PSR realizowany jest jako badanie pełne, skierowane do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej – czytamy na stronie spis rolny.gov.pl.
Rolnicy zostaną zapytani m.in. o powierzchnię gruntów, liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze. A także o liczbę ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich powiązanych z produkcją rolniczą. Podczas przeprowadzania spisu nie padną natomiast pytania o majątek, zarobki czy też wartości przychodów rolników.
Spis rolny. Czy jest obowiązkowy?
Gospodarze zostaną zapytani o składowe elementy gospodarstwa rolnego – jednak o ich procentową ilość, a nie ich wartość. Będą dopytywani również o wkład pracy w gospodarstwo rolne przy prowadzeniu produkcji rolniczej oraz o prowadzenie w gospodarstwie pozarolniczej działalności. Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Odmowa może bowiem grozić nałożeniem kary grzywny.
W jaki sposób rolnicy mogą wziąć udział w spisie rolnym? Do tego służą:
- Samospis internetowy – przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji
- Specjalna infolinia – wystarczy zadzwonić pod numer 22 279 99 99.
Natomiast z gospodarzami, którzy samodzielnie się nie spiszą skontaktują się rachmistrzowie spisowi. Zrobią to:
- Telefonicznie – za pomocą wywiadu telefonicznego,
- Bezpośrednio – podczas bezpośredniego wywiadu.
Spis rolny. Czy jest obowiązkowy – na jakie pytania będą musieli odpowiedzieć rolnicy? Przeczytaj więcej na ten temat!
Konieczność czy inwigilacja?
Konieczność wzięcia udziału w spisie rolnym spotyka się z różną reakcją rolników. Jedni pochodzą do tej sprawy ze zrozumieniem, inni – dość sceptycznie. Wielu gospodarzy uważa ponadto, że to zwykła inwigilacja.
– Spis budzi we mnie mieszane odczucia. Będą nas wypytywać o areały, gospodarstwo, maszyny, zwierzęta. Trzeba przecież podać tyle danych. Aż strach, że z tych nerwów można się pomylić – mówi Michał Kowalczyk z Pomorza. – Natomiast ja nie zamierzam samodzielnie się spisywać, tylko dopiero jak będę musiał, wtedy wszystko co jest konieczne pokaże – dodaje.
– Nie rozumiem niechęci rolników do spisu – podkreśla Marek Okupniak z Mazowsza. – Uważam, że rolnictwo jest na tyle specyficznym sektorem gospodarki, że taka wiedza jest konieczna do tego, aby UE i nasi rządzący mogli układać programy wsparcia i rozwoju dla rolników. Przeprowadzenie takiego spisu leży więc w interesie rolników. Natomiast ja zamierzam spisać się przez formularz internetowy, to zdecydowanie najwygodniejszy sposób – zauważa.
Dane objęte tajemnicą
Jak podkreśla GUS, wszystkie dane zbierane podczas spisu są prawnie chronione i objęte tajemnicą statystyczną.
Na zakończenie warto zauważyć, że obowiązek przeprowadzenia spisu rolnego wynika z unijnych przepisów w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych. Pozyskanie takich danych rekomenduje również Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w dokumencie „Światowy program spisów rolnych rundy 2020 roku”.
Źródło: spisrolny.gov.pl/ AgroFakt
Rolnicy nie muszą podawać wielkości swoich przychodów, te i tak będzie można oszacować na podstawie uzyskanych danych, a te przy okazji mogą być wykorzystane w celach fiskalnych
Panie Okupniak, a ja nie rozumiem sensu takich idiotycznych komentarzy jak pański. idz se pan pole orać.
Spis rolny 2020r Spisane zostaną gospodarstwa, które prowadzą działalność gospodarczą. Chcieliby dopłaty brać tylko spisać się nie chcą. Państwo ma obowiązek sprawdzić czy im się należą dopłaty. Czy władają własnością i są właśnie właścicielami gospodarstw? czy się im należą te dopłaty?