Prasa zwijająca: jak o nią zadbać?

Prasa zwijająca: jak o nią zadbać?

Do sezonu zielonkowego pozostało trochę czasu. Już teraz warto sprawdzić stan techniczny maszyn. Sprawna prasa zawijająca w trakcie sezonu jest bezcenna.

Wprawdzie do sezonu zielonkowego pozostało jeszcze trochę czasu, jednak już dziś warto sprawdzić stan techniczny prasy zwijającej. Prawidłowa konserwacja uchroni nas przede wszystkim przed przykrymi i kosztownymi zdarzeniami, jakie mogą się przytrafić podczas pracy na polu.

Praktyka pokazuje, że zadbany sprzęt sprawia mniej kłopotów i z reguły ma dłuższy okres eksploatacji. Wielu rolników zwraca uwagę na regularne przeglądy oraz garażowanie maszyny. Dariusz Szorc – rolnik z Pławnej Górnej (powiat lwówecki), który zajmuje się głównie produkcją roślinną i zwierzęcą z nastawieniem na bydło opasowe, uważa, że sprawna prasa w sezonie wzmożonych prac polowych jest na wagę złota. Dlatego dba o jej garażowanie, nawet w czasie sezonu. Ponadto troszczy się o oczyszczenie maszyny z nagromadzonych resztek roślin, kurzu, czy smarów.

– My tu używamy sprężarki śrubowej, nie stosujemy wody – mówi Dariusz Szorc ­– a ogólnie po sezonie zlecamy to serwisowi, który to przegląda, co trzeba wymienić, żeby później tylko wsiąść i jechać, a nie szukać zębatek albo łańcuchów.

Serwis przed sezonem

Równie ważny jak codzienna dbałość o maszynę, jest jej regularne oraz przedsezonowe serwisowanie. – Ogólnie prasa zwijająca jest zaliczana do maszyn sezonowych, która często pracuje w bardzo krótkich terminach agrotechnicznych, dlatego odpowiednie przygotowanie maszyny przed sezonem jest bardzo ważne, gdyż zaoszczędza właścicielowi sporo czasu i nerwów, czego nie będzie w stanie uniknąć w trakcie awarii w sezonie, chociażby ze względu na dostępność części, które w większości trzeba sprowadzać bezpośrednio od producenta – mówi Dominik Pernak, kierownik serwisu maszyn rolniczych w Rawiczu, woj. wielkopolskie.

Dominik Pernak zwraca również uwagę na zagrożenie ze strony gryzoni. Mogą one przegryźć przewody oraz gumowe osłony, co w konsekwencji może doprowadzić do zwarcia, a nawet pożaru.

Prasa zwijająca – co należy sprawdzić?

Prasa zwijająca: jak o nią zadbać?

Dokładny przegląd wszystkich podzespołów maszyny pozwoli ustrzec się wielu usterek w trakcie sezonu

Bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie przesmarowania poszczególnych elementów prasy. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na drożność przewodów smarnych. Podczas przeglądu szczególną uwagę zwrócić należy także na poszczególne zespoły robocze, w tym: podbieracz… – który jest głównie odpowiedzialny za czystość i jakość zbioru, no i tym samym jest najbardziej narażony na różnego rodzaju usterki, awarie. W prasach z komorą walcową sprawdzamy stan rolek, kół zębatych, napędów tych kół zębatych. W prasach z komorą łańcuchową sprawdzamy stan głównych łańcuchów zwijających jak i rolek dogniatających. Natomiast w prasach z komorą pasową sprawdzamy stan pasów, spinek, złączek – dodaje Dominik Pernak.

Sprawdzenia wymaga także stan rolek, łożysk, kół zębatych i łańcuchów. W razie konieczności wymieniamy na nowe, lub regulujemy zgodnie z czynnościami przewidzianymi przez producenta – zgodnie z instrukcją obsługi. Ostatnią czynnością konserwacyjną jest ustawienie prasy i uzupełnienie sznurków, siatek lub folii. Na koniec maszynę należy podłączyć do ciągnika i sprawdzić, czy wszystko działa tak jak powinno, ale to można zrobić dopiero po wyjechaniu w pole.

Z wizytą w gospodarstwie Dawida. Czas na zabieg T1 w pszenicy!

Jak przebiegają pierwsze zabiegi fungicydowe na Dolnym Śląsku? Zobacz, jakie są problemy i z czym trzeba walczyć - reportaż wideo.

24 kwietnia 2018

Rynek ciągników na początku kwietnia. Udział nówek rośnie

W pierwszej dekadzie kwietnia zarejestrowano 252 nowe ciągniki. Co piąty z nich miał na sobie logo marki New Holland.

18 kwietnia 2018

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. bioplastik

Na jak długo będzie można zawrzeć umowę o pomocy przy zbiorach? Ile wynosi zadłużenie rolników? Sprawdź najnowsze „100 sekund”!

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij