Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa – wnioski za pośrednictwem aplikacji

Kampania wniosków o dopłaty wystartowała 15 marca. Wraz z nią rozpoczął się termin przyjmowania wniosków o premię pielęgnacyjną, a także zalesieniową. ARiMR przypomina, że premia pielęgnacyjna i zalesieniowa trafi do rolnika, który złoży wniosek elektroniczny. 

Przypomnijmy, że premia pielęgnacyjna to zryczałtowana płatność przyznawana przez okres 5 lat. Począwszy od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntu zalesionego. Natomiast premię zalesieniową rolnik może otrzymać na okres 12 lat, od momentu złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej do gruntów na których posadzono las. Gdzie wcześniej prowadzono działalność rolniczą.

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa – kto może otrzymać?

W obydwóch przypadkach pomoc finansową otrzyma rolnik który w latach 2015-2020 spełnił warunki takie jak:

  • złożył wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie,
  • otrzymał postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania pomocy,
  • wykonał zalesienie.

Ponadto, konieczne jest również złożenie oświadczenia o wykonaniu zalesienia. Powinno to być zgodnie z wymogami planu zalesienia z potwierdzeniem złożonym przez nadleśniczego.

Wnioski o premię tylko za pośrednictwem eWniosku Plus

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa trafi do rolnika, jeżeli złoży wniosek w terminie od 15 marca do 17 maja br. Dotyczy to również pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami można złożyć po tym terminie od 18 maja do 11 czerwca br. Jednak należy pamiętać, że za każdy dzień opóźnienia następuje zmniejszenie płatności o 1 proc.

ARiMR przypomina jednocześnie, że składanie wniosków w tym przypadku jest możliwe tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosek Plus.

Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa – stawki płatności

Po złożeniu odpowiedniego wniosku rolnik otrzymuje premię pielęgnacyjną, której wysokość może wynosić od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha. Ostateczna kwota zależy m.in. od ukształtowania terenu, podatności na erozję, czy stosowania ochrony przez zwierzyną. Natomiast wysokość premii zalesieniowej wynosi 1 215 zł/ha.

Szczegółowe stawki pomocy można znaleźć na stronie internetowej ARiMR – Wysokość stawek pomocy na zalesianie – SPRAWDŹ

Czytaj również: Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych z rozszerzonym wsparciem

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *