Premia za przekazanie gospodarstwa rolnego nadal do wzięcia

Planujesz zakończyć działalność rolniczą i sprzedać ziemię? Dowiedz się, czy przysługuje Ci premia za przekazanie gospodarstwa rolnego. Zostało niewiele czasu, aby złożyć wniosek w tegorocznym naborze.

O przyznanie pomocy w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” możemy ubiegać się tylko do wtorku, 29 października 2019 r. Rekompensaty zostaną sfinansowane z budżetu PROW na lata 2014–2020. Sprawdziliśmy szczegóły.

Dla kogo premia za przekazanie gospodarstwa rolnego?

Wsparcie może zostać przyznane wyłącznie rolnikowi wpisanemu do ewidencji producentów, prowadzonej przez ARiMR. Dodatkowo wnioskodawca musi uczestniczyć w systemie dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich. Oznacza to, że otrzymuje dopłaty unijne o maksymalnej wysokości 1250 euro.

termin siewu

Na własne potrzeby zachować można nie więcej niż 0,5 ha gruntów rolnych.

Aby uzyskać premię, należy przekazać uprawiane grunty rolne i hodowane zwierzęta na poczet powiększenia innego gospodarstwa. Powinno ono osiągnąć wówczas powierzchnię równą co najmniej średniej krajowej – lub wojewódzkiej, jeśli jest ona niższa niż przeciętny wynik dla Polski. Co istotne, trzeba zrezygnować także z bycia współwłaścicielem.

Przekazanie gospodarstwa rolnego musi być trwałe. Oznacza to, że konieczne jest podpisanie umowy sprzedaży lub darowizny. Warto przypomnieć, że przeniesienie własności nieruchomości powinno być zawarte w formie aktu notarialnego. Na własne potrzeby zachować można nie więcej niż 0,5 ha gruntów rolnych. Nie ma jednak obowiązku „pozbycia się” lasów. Osoba przejmująca ziemię powinna prowadzić na niej działalność rolniczą przez okres minimum 5 lat.

Dotacje dla rolników przekazujących małe gospodarstwa 2019

Jak duża może być unijna rekompensata?

Wysokość pomocy ustalana jest w oparciu o kwotę przyznaną rolnikowi w roku przystąpienia do systemu dla małych gospodarstw, czyli w 2015. Wysokość wsparcia wylicza się jako iloczyn 120% tej kwoty i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od daty przekazania gospodarstwa do końca roku 2020 – czytamy na stronie ARiMR.

Tak oto osoba przekazująca gospodarstwo w tym roku otrzyma 240% należnych jej wówczas płatności. Oznacza to, że w jej przypadku premia wyniesie maksymalnie 3 tys. euro. Warto dodać, że pomoc przyznawana i wypłacana jest jednorazowo.

Nie możemy zajmować się rolnictwem przez okres 5 lat od dnia przekazania gospodarstwa.

Z czym wiąże się otrzymanie premii?

Premia za przekazanie gospodarstwa rolnego to nie tylko zastrzyk gotówki, ale również konkretne zobowiązania. Jednym z warunków jest to, że przez okres 5 lat od dnia oficjalnego oddania gruntów i żywego inwentarza beneficjent nie może podlegać ubezpieczeniu w KRUS. Ma także zakaz prowadzenia działalności rolniczej. Należy zatem dogłębnie przemyśleć swoją decyzję, aby jej nie żałować.

Warto jednak zauważyć, że nadal istnieje możliwość założenia własnej firmy z unijnym wsparciem. Beneficjenci omawianego poddziałania mogą bowiem starać się o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Jeśli więc uprawa lub hodowla przestała przynosić nam zadowalające dochody, być może dobrym pomysłem jest rozważenie zmiany branży.

Jakie problemy napotykają zainteresowani?

Aby poznać opinie na temat unijnego programu wsparcia, zajrzeliśmy na forum AgroFoto.pl. Okazało się, że premia za przekazanie gospodarstwa rolnego wzbudza sporo kontrowersji. Dla niektórych użytkowników to oburzające, że państwo dopłaca do zamykania produkcji. Zwłaszcza, że przyczynia się to do poprawy sytuacji właścicieli dużych gospodarstw kosztem niewielkich, rodzinnych farm.

premia za przekazanie gospodarstwa rolnego

Unijne premie za zamykanie małych gospodarstw wzbudzają różne emocje.

Należy jednak zaznaczyć, że zdaniem ekspertów struktura gospodarstw w Polsce musi się zmienić, jeśli chcemy pozostać liczącym się graczem na rynku europejskim. Według raportu Fundacji EFRWP i TEP, blisko 90% polskich gospodarstw rolnych jest niewydolne dochodowo – chodzi o przeszło 1,2 mln farm. W takim rozumieniu omawiana premia jest zwyczajną rekompensatą poniesionych strat.

Wątpliwości części Agrofotowiczów wzbudzają także wytyczne, podane przez ARiMR. Niektórzy zastanawiają się na przykład, jak skorzystanie z tej formy wsparcia ma się do emerytury rolniczej. Odpowiedź można znaleźć w specjalnej zakładce z najczęściej zadawanymi pytaniami, do której zajrzenia zachęcamy.

Co dom, to inna historia, pisze jednak JaroWM. Czasem warto więc skorzystać z pomocy specjalisty. Najprościej pójść do notariusza – są na bieżąco z przepisami i powinni doradzić, stwierdza Ambro123. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum
KACZOR1984
Od 25go września można składać wnioski o dotację dla przekazujących małe gospodarstwo. Mam pytanie. Kiedy najwcześniej może nastąpić to przekazanie? Przed wnioskiem o premię, po z... zobacz więcej »
Ewaempicka
Pojawił się, długo oczekiwany projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności... zobacz więcej »
PatrykKozieja
i jak wiadomo już coś więcej na temat jak to ma wyglądać? zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *