Premia zalesieniowa – jaka wysokość w 2023 r.?
W 2023 r. rolnicy realizujący poddziałanie „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” uzyskają wyższą pomoc finansową. Z rozporządzenia opublikowanego przez MRiRW wynika, że premia zalesieniowa 2023 będzie wyższa niż obecnie. Sprawdźmy zatem, o ile wzrośnie dofinansowanie do zalesienia w 2023 r.
MRiRW opracowało projekt rozporządzenia w sprawie poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. Zawarto w nim zmiany dostosowujące przepisy krajowe do ram prawnych nowego okresu programowania na lata 2023-2027. W nowych przepisach przewidziano także zwiększenie wsparcia finansowego w 2023 r., jakim jest premia zalesieniowa.
Spis treści
Premia zalesieniowa 2023 – wyższe wsparcie
W projekcie rozporządzenia MRiRW w sprawie przyznania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” resort rolnictwa zaproponował kilka zmian, które mają wejść w życie już od 15 marca 2023 r.
Pierwsza z nich dotyczy podwyższenia stawki wsparcia dla rolników, jakim jest premia zalesieniowa 2023. Przypomnijmy, że premia zalicza się do płatności rekomepsujących utracony dochód z działalności rolniczej powstały w związku z zalesieniem gruntów rolnych. Rolnicy otrzymują premię przez okres 12 lat, począwszy od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej.
W związku z tym, że od 2023 r. będą wypłacane premie zalesieniowe zarówno z PROW 2014-2020, jak i również z Planu Strategicznego WPR 2023-2027 w rozporządzeniu zaproponowano podwyższenie stawki premii zalesieniowej. Wyższa premia zalesieniowa w 2023 r. trafi do rolników, którzy mają nadal czynne zobowiązanie zalesieniowe. Stawka premii wzrośnie o 223 zł z kwoty 1215 zł/ha/rok do 1438 zł/ha/rok. Czyli do wysokości stawki określonej dla rolników w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027.
Wyższe dofinansowanie do zalesienia od 15 marca 2023 r.
Zgodnie z rozporządzeniem MRiRW wyższa premia zalesieniowa w 2023 r. nie będzie obowiązywać wobec spraw wszczętych i niezakończonych ostateczną decyzją. Albo spraw zakończonych ostateczną decyzją, które ponownie wznowiono. Do tych spraw zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.
Wynika to z faktu, że ostatni nabór wniosków o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej odbył się w okresie 15 marca – 31 maja 2022 r. i niektóre sprawy zostały już zakończone ostateczną decyzją, a niektóre nadal czekają na zakończenie – uzasadniono w rozporządzeniu.
Czytaj również: Dopłaty do przechowania zboża — od kiedy i ile?
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!