Priorytety rolne w Grupie Wyszehradzkiej

Priorytety rolne w Grupie Wyszehradzkiej

Priorytety rolne w Grupie Wyszehradzkiej były jedną z części polskiego przewodnictwa, które trwało od 1 lipca ubiegłego roku.

Zakończyło się polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Jednym z elementów naszego przewodnictwa były kwestie rolne. Jakie priorytety rolne w Grupie Wyszehradzkiej były brane pod uwagę podczas prezydencji Polski? 

Priorytety rolne w Grupie Wyszehradzkiej – bieżące i istotne

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi program polskiego przewodnictwa obejmował kilka priorytetów. Znalazły się wśród nich:

  • Wspólna Polityka Rolna
  • Bezpieczeństwo Żywności
  • Skuteczne reagowanie na sytuacje kryzysowe na rynkach rolnych
  • Promocja europejskiej żywności
  • Wzmocnienie pozycji producentów w łańcuchu żywności

Jak więc widzimy priorytety te dotyczyły najbardziej istotnych zagadnień dotyczących funkcjonowania nie tylko polskiego rolnictwa, ale całej grupy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę na fakt, że nasz kraj zainicjował także temat obrotu nieruchomościami rolnymi.

Polska była również gospodarzem dwóch formalnych spotkań ministrów rolnictwa krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii, Bułgarii i Rumunii. W naszym kraju odbyło się także kilka spotkań eksperckich.

Rzecz jasna – ze względu na powierzchnię oraz liczbę ludności – pośród krajów należących do grupy najwięcej gospodarstw jest w Polsce.

Grupa Wyszehradzka – rolnictwo ważną gałęzią

W skład Grupy Wyszehradzkiej wchodzą cztery państwa – Polska, Czechy, Słowacja oraz Węgry. Niektóre ze spotkań poszerzone zostały o Rumunię, Bułgarię oraz Słowenię – kraje, które również w Unii Europejskiej są od kilku lat i często borykają się z podobnymi problemami, co państwa Europy środkowo – wschodniej. Sama Grupa Wyszehradzka to ponad pół miliona km2 powierzchni – największa z nich jest Polska, najmniejsza zaś Słowacja. Grupa Wyszehradzka to także ponad 60 milionów mieszkańców. Stanowi więc istotną część wciąż jeszcze nowej części Wspólnoty Europejskiej. W państwach członkowskich grupy rolnictwo należy do bardzo ważnych gałęzi gospodarki, choć nie da się ukryć, że w każdym z nich uwarunkowania produkcji rolniczej są nieco inne. Rzecz jasna – ze względu na powierzchnię oraz liczbę ludności – pośród krajów należących do grupy najwięcej gospodarstw jest w Polsce.

Przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej z dniem 1 lipca przejęły Węgry. Prezydencja Węgier potrwa do końca czerwca 2018.

Dlaczego obchodzimy Święto Niepodległości – komentarze polityczne

Czym jest niepodległość? Czym jest Święto Niepodległości i jakie ma znaczenie? Dla agroFaktu mówią politycy.

11 listopada 2017

Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku?

Czy Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku przestanie istnieć? Duży wpływ na przyszłość WPR ma Brexit. Polska przygotowała już postulaty na czas negocjacji.

8 listopada 2017

Droga do wolności wycięta chłopską kosą

Rola społeczna chłopów, nie tylko w walce o wolność, zawarta jest w dewizie wyszytej na sztandarach Powstania kościuszkowskiego: Żywią i bronią.

11 listopada 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij