Producenci buraka cukrowego borykają się z poważnymi problemami

Producenci jak i cały sektor buraka cukrowego od pewnego czasu mierzą się z licznymi trudnościami. Tak wynika z pisma KZPBC skierowanego do ministra rolnictwa – Grzegorza Pudy. Problemy wynikają np. ze wzrostu kosztów produkcji, a także z niskich cen oferowanych za surowiec. Czy to oznacza, że producenci będą masowo rezygnować z uprawy buraków?
Od momentu zniesienia kwotowania producenci buraków cukrowych borykają się z sytuacją kryzysową. Narastające problemy producentów ministrowi rolnictwa przekazał Krzysztof Nykel, prezes KZPBC. Sprawdźmy więc z jakimi problemami mierzą się obecnie producenci buraków.
Producenci buraków cukrowych – uprawa buraka cukrowego coraz mniej opłacalna
W piśmie do ministra Grzegorza Pudy prezes KZPBC stwierdził, że sektor buraków cukrowych od momentu zniesienia kwotowania przechodzi poważny kryzys. W tym czasie z uprawy buraków zrezygnowało 20% plantatorów, czyli około 7 tys. producentów. Powodem tego są niskie ceny za surowiec, rosnące w szybkim tempie koszty produkcji, a także presja agrofagów przy jednoczesnym wycofaniu skutecznych środków ochrony roślin. To wszystko wpływa na opłacalność produkcji, a właściwie jej brak.
Burak cukrowy cena – Ceny buraków cukrowych na nowy sezon – jakie kwoty ustalono?
Producenci buraka cukrowego borykają się z rosnącymi kosztami produkcji. Dużym problemem dla rolników są gwałtowne podwyżki cen nawozów, a także brak ich pełnej dostępności na rynku. Prezes KZPBC zaznaczył, że dotychczas wydatki na nawozy stanowiły 20-30% kosztów bezpośrednich poniesionych w uprawie buraków. Obecnie jednak producenci buraków cukrowych muszą wydać na nawozy znacznie więcej.
Przeczytaj więcej o interwencji KZPBC w artykule – Wysoka cena nawozów – po licznych interwencjach sprawę zbada UOKiK?
Dla rolników pozostają właściwe tylko dwa rozwiązania – rezygnacja z uprawy, albo zmniejszenie stosowanie nawozów, co niestety odbije się negatywnie na wysokości plonów, a w konsekwencji może spowodować zakłócenia w łańcuchu dostaw i niedobór surowca do przerobu na cukier – podkreślił prezes KZPBC.
Producenci buraka cukrowego znajdują się w sytuacji kryzysowej, dlatego prezes KZPBC zwrócił się do szefa resortu rolnictwa z prośbą o spotkanie. Jego głównym celem byłaby pogłębiona dyskusja na temat powyższych problemów, a także podjęcie stosownych działań w celu ich rozwiązania.
Czytaj również: Obecna sytuacja w rolnictwie przyniesie ogromne protesty?
Źródło: Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego
Z ziemniakami skrobiowymi wygląda podobnie..
W przyszłym roku 50% buraka. Nikt nie będzie siał,tylko po to żeby zrobić dobrze cukrowniom i złodziejom tam siedzącym. Rok w rok kradną na polaryzacji i zanieczyszczeniach. Zobaczymy co będzie jak przez swoją nieuczciwość stracą pracę. I oby jak najszybciej zlikwidować wszystkie związki. W teorii mieli być przedstawicielami rolników. W praktyce są opłacanymi przez cukrownię sługusami