Producenci warzyw w trudnej sytuacji. MRiRW „biegnie” z pomocą!
KRIR na wniosek Pomorskiej IR zwrócił się do ministra rolnictwa w sprawie bardzo trudnej sytuacji producentów warzyw zaopatrujących gastronomię. Producenci warzyw na odpowiedź ministra nie czekali długo. Dobre rady dotarły do nich po tygodniu.
MRiRW odpowiada Krajowej Radzie Izb Rolniczych błyskawicznie. Zrzeszajcie się, bierzcie kredyty a my będziemy monitorować i analizować!
Spis treści
Abecadło opłacalności produkcji wg MRiRW
Na wypadek, gdyby producenci warzyw nie wiedzieli, to ministerstwo definiuje przepis na opłacalność. – Na opłacalność produkcji i ceny krajowych owoców i warzyw uzyskiwane przez producentów wpływ mają czynniki takie jak: podaż i popyt na ogólnoświatowym rynku, stan zapasów poszczególnych produktów w kraju i na świecie, produkcja krajowa oraz wielkość handlu zagranicznego. Ważnym czynnikiem są także koszty siły roboczej(…). Dobre rady zawsze w cenie.
Producenci warzyw zrzeszajcie się!
Już wiemy, od czego zależy opłacalność, to po pierwsze. Po drugie, trzeba poprawić organizację. Tu również ministerstwo ma dobre rady. (…) Należy zauważyć, że podaż owoców i warzyw ze strony rodzimych producentów jest rozdrobniona, a indywidualni producenci jako dostawcy niedużych partii towaru nie mają odpowiedniej siły przetargowej do prowadzenia skutecznych negocjacji przed sprzedażą. W tych realiach rynku jest absolutną koniecznością, aby producenci owoców i warzyw w Polsce wzmocnili swoją pozycję rynkową. Ma to nastąpić poprzez wzrost koncentracji podaży, planowanie produkcji i dostosowywanie jej do popytu, a także skracanie łańcucha dostaw. No i wszystko jasne.
Producenci warzyw bierzcie kredyty!
Po trzecie, jak umiesz liczyć, licz na siebie. Czyli jak już się zrzeszycie, to gotówka na was czeka. (…) Producenci na rynku owoców i warzyw mogą otrzymywać wsparcie finansowe poprzez programy operacyjne organizacji producentów, których są członkami. Organizacje producentów realizujące programy operacyjne są bowiem uprawnione do otrzymania z budżetu UE pomocy finansowej w wysokości 4,1% wartości produkcji sprzedanej przez daną organizację producentów. Pułap ten może zostać zwiększony do 4,6%, jeśli organizacja realizuje środki zarządzania kryzysowego. Tylko trzeba się pośpieszyć, COVID-19 nie będzie trwać wiecznie!
Producenci warzyw, banki też są dla was
To już chyba po czwarte. Wasze ministerstwo uprzejmie podpowiada, że możecie skorzystać również z usług bankowości. (…) Ponadto Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 1086) stosowane są dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych między innymi podmiotom prowadzącym działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.
Producenci warzyw, nie jesteście sami (chyba)
Gdyby jednak jakiemuś producentowi warzyw przyszedł go głowy pomysł, że nikt nie przejmuje się jego problemami, to oczywiście błądzi. Konkludując, bez wątpienia ministerstwo dba o rynek warzyw i owoców, czego dowodem jest zapewnienie, że…
Jednocześnie resort rolnictwa stale monitoruje rynek i analizuje informacje zebrane od producentów, konsumentów i przedsiębiorców. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzega problemy występujące na rynkach rolnych (…) W ramach posiadanych możliwości podejmuje działania w celu poprawy warunków produkcji oraz satysfakcji dochodowej w polskim rolnictwie.
Ściśle mówiąc można stwierdzić, że producenci warzyw i owoców są jednak „zaopiekowani”.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!