Produkcja cydru stanie się naszym hitem?
Polska jest trzecim producentem jabłek na świecie, pierwszym w Unii Europejskiej. Jeżeli chcemy utrzymać dużą produkcję tych owoców, musimy szukać sposobów na ich zagospodarowanie. Jednym z nich jest produkcja cydru, która mogłaby stać się naszą specjalnością. – Nowy rząd powinien zająć się obniżeniem akcyzy na cydr – zapowiada minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Światowy rynek cydru rośnie w siłę. Z analiz Allied Market Research wynika, że do 2023 roku będzie odnotowywał 6 proc. wzrost w skali roku. Wartość rynku cydru w 2023 roku osiągnąć ma 16,252 mln $. Cydrowy boom to wielka szansa również dla Polski.
Polska sadowniczą potęgą
Nasz kraj powinien powalczyć o swój kawałek tego tortu. Jesteśmy sadowniczą potęgą. Największym producentem jabłek w Unii Europejskiej i trzecim na świecie – po Chinach i USA. Jak twierdzi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, produkcja cydru powinna stać się przedłużeniem produkcji rolniczej w Polsce.
– Jeżeli chcemy utrzymać dużą produkcję jabłek w Polsce to musimy szukać różnych sposobów ich zagospodarowania – przekonuje minister Ardanowski.
Ograniczenia prawne
Jednak jak podaje ZP Polska Rada Winiarska, rozwój produkcji cydru skuteczne wstrzymują u nas ograniczenia prawne.
– Cydry, jako napoje winiarskie nie mogą być, w przeciwieństwie do piwa, reklamowane w Polsce. To stanowi znaczne utrudnienie w dotarciu z informacją do konsumentów – twierdzi Magdalena Zielińska z ZP Polska Rada Winiarstwa. – Dodatkową przeszkodę stanowią przepisy definiujące cydr. Wnioskujemy o ich zmianę. Do tej pory producenci nie mogą bowiem wytwarzać cydrów o smakach innych niż jabłkowy. A to w znacznym stopniu ogranicza ich możliwości w kreowaniu atrakcyjnej oferty, odpowiadającej oczekiwaniom konsumentów – podkreśla.
Konieczne obniżenie akcyzy

Produkcja cydru w Polsce: po przełomowym 2013 r. rynek rósł dynamicznie. W 2016 r. nastąpiła stagnacja, w 2017 r. i 2018 r. spadek.
ZP Polska Rada Winiarstwa wnioskuje o wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na cydr, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego z 2017 roku.
– Bez wsparcia w tym zakresie, w aktualnych warunkach, rozwój sektora cydrów jest wręcz niemożliwy – przekonują producenci.
Produkcja cydru polską specjalnością?
Z tym, że nowy rząd powinien zająć się obniżeniem akcyzy na cydr zgadza się minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jednak zaznacza, że ta decyzja pozostaje w gestii ministra finansów, nie rolnictwa.
Według niego powinna być to mało uciążliwa forma poboru akcyzy, jaka w niewielkiej wysokości powinna być przy wszystkich napojach alkoholowych.
Rynek cydru czeka nowe otwarcie?
Minister Ardanowski zwraca również uwagę na potrzebę umożliwienia legalizacji produkcji tradycyjnych okowit i nalewek w gospodarstwach. Tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy.
– Powinniśmy przeprowadzić poważną dyskusję o tym, jak powinien wyglądać w Polsce rynek alkoholi niskoprocentowych, na którym cydr powinien mieć bardzo poważną pozycję – twierdzi szef resortu rolnictwa.