Prognozy cen mleka na 2023 r.
Jakie będą ceny mleka? Aktualną sytuację na rynku mleka, jak i prognozy cen mleka na 2023 rok przedstawiono na posiedzeniu Obserwatorium Rynku Mleka. To wydarzenie odbyło się 5 grudnia 2022 r., a uczestniczyli w nim eksperci, którzy reprezentowali wszystkie ogniwa łańcucha dostaw. Zaczynając od producentów mleka, a skończywszy na handlu. Z polskiej strony w spotkaniu uczestniczyła Dorota Grabarczyk ekspert FBZPR z PFHBiPM.
Kończący się 2022 rok to dobra okazja na podsumowanie bieżącej sytuacji na rynku mleka biorąc pod uwagę także prognozy cen mleka na 2023 r. Oba tematy poruszono podczas posiedzenia Obserwatorium Rynku Mleka w którym uczestniczyli również polscy przedstawiciele.
Spis treści
Aktualna sytuacja na rynku mleka
Pierwszym tematem w trakcie wydarzenia było omówienie bieżącej sytuacji na rynku mleka. Podczas spotkania zauważono, że skup mleka krowiego w Unii Europejskiej w okresie od stycznia do września 2022 r. był niższy o 0,4% w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. Jednakże znacznie bardziej, bo o 31% wzrosła wartość produkcji wyrażona w mln EUR. Wyniosła ona 46 316 mln EUR w porównaniu do 35 284 mln EUR w 2021 roku.
Prognozy cen mleka 2023 – czy cena mleka jeszcze wzrośnie?
W czasie posiedzenia Obserwatorium Rynku Mleka w którym uczestniczyła Dorota Grabarczyk, ekspert FBZPR z PFHBiPM omawiano także aktualne ceny mleka w poszczególnych państwach członkowskich. Uwzględniając także prognozy cen mleka na 2023 r.
Przypomniano wówczas, że średnia cena mleka w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku utrzymała się na poziomie 47,8 EUR/100 kg. Co oznacza, że była ona najwyższa od 2016 roku. Jednocześnie podkreślono, że we wszystkich państwach członkowskich od stycznia 2021 r. ceny skupu mleka utrzymują się we wzrostowym trendzie. We wszystkich państwach członkowskich ceny mleka we wrześniu 2022 r. były wyższe, niż rok temu. Największy wzrost odnotowano w Rumunii (+64,1%), Holandii (+61,2%), a także Belgii (+59,0%).
Jakie są więc prognozy cen mleka na 2023 r.?
Szacowana cena mleka we wrześniu wyniesie 54,5 EUR, a w październiku 55,2 EUR/100kg – podaje FBZPR.
Jakie będą ceny mleka? Koszty produkcji wciąż rosną
Ceny skupu mleka utrzymują się na wysokim poziomie, jednak to nie do końca satysfakcjonuje producentów mleka. Czego powodem są wysokie koszty produkcji, które są zdecydowanie wyższe, niż w roku ubiegłym. Rosną nie tylko ceny pasz, ale także nawozów oraz energii elektrycznej. Przykładowo koszty pasz we wrześniu wyniosły 370 EUR/t i nadal rosną.
Pomimo wzrostu kosztów produkcji, marża w III kwartale 2022 roku była wyższa, niż w III kwartale 2021 roku. Przyczyniły się do tego wysokie ceny skupu mleka.
W związku z tym ciężko jednoznacznie określić prognozy cen mleka w 2023 r., a także przewidzieć jaka będzie sytuacja na rynku mleka. Dorota Grabarczyk, ekspert FBZPR z PFHBiPM przedstawiła dwa możliwe scenariusze, które mogą się spełnić:
Ceny mleka surowego rosną, jednak ceny produktów mlecznych odnotowują spadki. W perspektywach krótkoterminowych ciężko określić jak będzie wyglądała sytuacja. Można rozpatrywać dwa scenariusze. Pierwszy zakłada, że skoro ceny produktów mlecznych spadają, to również cena mleka zostanie zredukowana, jednak nadal pozostanie na wysokim poziomie. Drugi scenariusz zakłada, że skoro koszty produkcji nadal rosną, to pomimo spadku cen produktów mlecznych, cena surowca nadal utrzyma trend wzrostowy, tym bardziej, że produkcja mleka w Unii Europejskiej spada.
Rynek mleka i prognozy cen na 2023 r.
Aktualnie skup mleka w Polsce jest większy, niż w roku ubiegłym. Należy jednak podkreślić, że w czerwcu odnotowano 12% spadek pogłowia krów mlecznych. Ceny skupu mleka utrzymują się na wysokim poziomie, podobnie jak koszty produkcji, które stale rosną. Od stycznia 2023 r. wracają stawki VAT na energię elektryczną, nawozy, paliwo. Wyższe stawki VAT niewątpliwie mogą przyczynić się do jeszcze większego wzrostu kosztów produkcji mleka.
Czytaj również:
Modernizacja gospodarstw rolnych ARiMR 2022 – dla kogo wyższe limity?
Stawki VAT w górę od 2023 r. – będą podwyżki cen paliw, prądu i gazu
Źródło: FBZPR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!