Prognozy cen pszenicy na najbliższe tygodnie
Ostatnie miesiące przyniosły dalsze obniżki cen na światowym rynku zbóż, chociaż tempo tego spadku wyraźnie wyhamowało. Tak przynajmniej twierdzą analitycy rynkowi. Podają również swoje prognozy cen pszenicy na koniec tego roku w Polsce. Tymczasem ostatni tydzień obfitował w kolejne obniżki giełdowych cen pszenicy.
Czego w najbliższych tygodniach możemy się spodziewać na rynku zbóż? Sprawdzamy, jakie wg analityków są nieodległe prognozy cen pszenicy.
Spis treści
W sezonie 2023/2024 pszenicy na świecie będzie mniej
Prognoza globalnej produkcji zbóż na sezon 2023/2024 według USDA przewiduje wzrost do 2283,8 mln ton. To oznacza wzrost o 2,1% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Spadek produkcji jęczmienia i pszenicy zostanie zrównoważony przez wyższe zbiory kukurydzy i pozostałych gatunków zbóż.
Prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) wskazują na spadek produkcji pszenicy o 17 mln ton sezon do sezonu, do wartości 787 mln ton. Jak tłumaczą analitycy Ceridt Agricole, na niższą produkcję pszenicy złożą się jej niższe o 25,6% zbiory w Australii (efekt El Niño) oraz o 11,4% w Rosji (powrót do średniej po rekordowych ubiegłorocznych zbiorach). Z całą pewnością w kolejnych analizach konieczne będzie uwzględnienie europejskich strat spowodowanych katastrofalnymi powodziami, jakie w listopadzie 2023 nawidziły kraje Europy Środkowej. Borykają się z nimi m.in. Francja, Belgia, Niderlandy, Dania, Niemcy. Francuscy analitycy prognozują, że obfite deszcze we Francji oraz, w mniejszym stopniu, w Niemczech, mogą wpłynąć na zmniejszenie obszaru zbiorów pszenicy miękkiej w UE o 0,9% w 2024 r.
Globalna konsumpcja pszenicy przewyższy podaż w 2024 r.
Nie zrównoważy powyżej sygnalizowanych spadków zwiększenie produkcji pszenicy w Indiach — o 5,8%, dzięki większej powierzchni zasiewów i relatywnie korzystnych warunkach agrometeorologicznych.
Prognozy cen pszenicy na koniec 2023 r.
Jak podaje raport Credit Agricole, ostatnie miesiące przyniosły dalszy spadek cen na światowym rynku zbóż, choć tempo wyraźnie wyhamowało. Wzrost światowej produkcji zbóż w sezonie 2023/2024 i zwiększone spożycie, wspierane większą dostępnością, sugerują stabilizację cen. Niemniej jednak napięta sytuacja popytowo-podażowa i niepewność związana z wojną w Ukrainie ograniczają przestrzeń do dalszych silnych obniżek.
Jeśli chodzi o czynniki krajowe to z uwagi na znaczące zapasy z poprzedniego roku, tegoroczne niższe zbiory zbóż i ich słabsza jakość będą miały ograniczony wpływ na ceny — twierdzą analitycy z CA.
W rezultacie spodziewają się oni ceny pszenicy w Polsce na koniec 2023 r. na średnim poziomie 920 zł/t. Natomiast w długoterminowej perspektywie, czyli na koniec 2024 roku oceniają je na 1050 zł/t. Czynnikiem ryzyka dla tej prognozy, jak zaznaczają, są warunki agrometeorologiczne u kluczowych światowych producentów i eksporterów zbóż.
Dzisiaj (20.11.2023 r.) średnia cena pszenicy w polskich skupach zbóż wynosi 940 zł/t. Przy czym podkreślić trzeba, że minimalna dzisiaj cena pszenicy w skupie wynosi 770 zł/t, natomiast maksymalna to 111o zł/t. Zdecydowanie jednak w większości skupów waha się w granicach 820–870 zł/t. Więcej szczegółów na temat tego, w którym województwie można dostać najwięcej za pszenicę, uzyskasz w: Po ile pszenica w skupie? Cena pszenicy w 2. połowie listopada
Tymczasem ostatni tydzień to kontynuacja spadków cen pszenicy
16 listopada ceny pszenicy na giełdzie MATIF ponownie zanotowały spadek, utrzymując się na najniższym poziomie od końca sierpnia tego roku. Negatywne sygnały techniczne oraz niestabilność popytu eksportowego skompensowały obawy związane z ewentualnym zmniejszeniem obszaru uprawy pszenicy we Francji.
Biuro FranceAgriMer podniosło prognozę eksportu pszenicy miękkiej z Francji poza UE w sezonie 2023/24, wspieranej sprzedażą do Chin. Równocześnie jednak prognozowane zwiększenie zapasów pszenicy miękkiej we Francji na koniec sezonu do najwyższego poziomu od 6 lat, głównie z powodu silnej konkurencji z krajów Basenu Morza Czarnego, budzi pewne zaniepokojenie.
Zobacz również: Apel rolników przeciwko SUR
Źródło: Credit Agricole, BNP Paribas