Prognozy na rynku wieprzowiny według KZP-PTCh POLPIG
Pandemia COVID- 19 i ASF – to główne problemy z którymi borykają się w tym roku hodowcy świń. Ma to swoje odzwierciedlenie w niskich cenach, a także w eksporcie i produkcji wieprzowiny. Czy w Nowym Roku sytuacja może ulec poprawie? Sprawdźmy jakie są prognozy na rynku wieprzowiny.
Rynek wieprzowiny w tym roku ma trudnych przeciwników do pokonania jakim jest ASF i epidemia COVID-19. Pierwszy z nich zdecydowanie wpłynął na ceny żywca i opłacalność produkcji. Natomiast epidemia COVID-19 spowodowała m.in. spadek mocy przerobowych zakładów mięsnych. Tak jest obecnie, a jakie są prognozy na rynku wieprzowiny? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Spis treści
Kondycja branży wieprzowiny nie jest najlepsza
Afrykański pomór świń był jedym z pierwszych problemów jaki dotknął hodowców świń w tym roku. Wirus był szczególnie aktywny na wschodzie Polski, a zwłaszcza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W odpowiedzi na przesłane przez agrofakt.pl pytania Aleksander Dargiewicz, Prezes Zarządu KZP-PTCh POLPIG podał co było powodem szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa ASF:
,,Przyczyniło się do tego bardzo duże rozdrobnienie produkcji, bliskie sąsiedztwo stad, eksplozja populacji dzików, zaniedbania w zakresie bioasekuracji.„
Wirus ASF miał również wpływ na eksport, który praktycznie się załamał. Według danych MRiRW w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy z kraju wyeksportowano 278 tys. ton wieprzowiny (-19,4% r/r). W tym samym okresie do Polski sprowadzono 491 tys. ton wieprzowiny (-2,9% r/r) – podaje KZP-PTCh POLPIG.
Niewielką stabilizację widać w osatnim czasie w przypadku cen żywca wieprzowego. Niestety stabilizacja ta ma miejsce na wyjątkowo niskim poziomie, co w konsekwencji prowadzi do braku opłacalności zarówno produkcji w cyklu zamkniętym, jak i w tuczu – podkreśla prezes KZP-PTCh POLPIG.
Po czym, dodaje – W Polsce w notowaniach MRiRW cena kilograma tucznika (KL E) od marca 2020 r. obniżyła się z 8,42 zł do 4,99 zł/kg w listopadzie br. (-40,7%).
Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG zwraca również uwagę, że prognozy na rynku wieprzowiny będą zależeć od kilku czynników:
,,Dalszy rozwój sytuacji zależy w dużej mierze od toczących się rozmów niemiecko-chińskich na temat regionalizacji. Ich negatywne lub pozytywne zakończenie będzie rzutowało na ceny na krajowym rynku wieprzowiny.”
Prognozy na rynku wieprzowiny w najbliższych miesiącach
Prezes KZP-PTCh POLPIG przewiduje, że w 2021 r. nastąpi zmniejszenie pogłowia świń w Polsce – W najbliższych miesiącach branżę czeka redukcja pogłowia świń związana z niskimi cenami skupu i brakiem opłacalności produkcji. Na koniec 2021 roku krajowe pogłowie trzody chlewnej może wynieść 10,5 mln szt. (- 7% r/r).
POLPIG prognozuje, że sytuacja na rynku poprawi się, ale nie od razu – Wysoka podaż wieprzowiny w UE w pierwszym półroczu 2021 roku, będzie skutkowała utrzymywaniem się presji na cenach skupu żywca. Znacząca poprawa sytuacji rynkowej spodziewana jest w drugiej połowie przyszłego roku.
Prognozy na rynku wieprzowiny. Wprowadzenie szczepionki SARS-COV-2 poprawi sytuację?
Jak wynika z przesłanych nam odpowiedzi sytuacja na rynku wieprzowiny po tegorocznych zawirowaniach zmieni się z chwilą wprowadzenia szczepionki.
W liście czytamy bowiem:
,,Wprowadzenie na rynek skutecznej szczepionki na Covid-19 na początku 2021 roku oraz masowe szczepienia będą sprzyjały stopniowemu zdejmowaniu obostrzeń nałożonych na branżę turystyczną i gastronomiczną i przywracaniu normalności w funkcjonowaniu sektora HoReCa.”
POLPIG zauważa, że poprawa może również nastąpić w okresie wakacyjnym. Nastąpi wówczas wzrost popytu na produkty wieprzowe, co wpłynie na poprawę opłacalności produkcji wieprzowiny.
Natomiast dalszy rozwój eksportu zależeć będzie m.in. od podjętych działań, które zahamują emisję wirusa ASF.
Wspomniał o tym prezes Alekander Dargiewicz:
,,Dalszy rozwój eksportu wieprzowiny z UE będzie zależał od tego, jak skutecznie uda się powstrzymać ASF w Niemczech oraz czy uda się przekonać partnerów handlowych z Azji do stosowania regionalizacji ASF. Postępująca odbudowa produkcji wieprzowiny w Chinach może przyczynić się do spadku unijnego eksportu w 2021 roku nawet o 10%.”
Życzenia dla rolników od KZP-PTCh POLPIG
Kończąc analizę i prognozę rynku wieprzowiny chcielibyśmy przekazać od KZP-PTCh POLPIG następujące słowa skierowane do rolników:
,,Rolnikom życzymy zdrowych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, szczęścia i wytrwałości w Nowym Roku 2021. Miejmy wszyscy nadzieję, że w Nowy Rok okaże się bardziej pomyślny niż ten odchodzący.”
Rynek wieprzowiny 2020 bliski załamania – Dowiedz się więcej
Źródło: KZP-PTCh POLPIG
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!