Program azotanowy – nowe stawki i kary wejdą od 2022 r.?

Czy od stycznia 2022 r. pojawią się nowe stawki i wyższe kary za Program azotanowy? Tak wynika z Obwieszczenia Ministra Infrastruktury, z czym nie zgadza się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego. Czy stawki pójdą w górę, czy zostaną na takim samym poziomie, jak obecnie? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że 6 października 2021 r. Minister Infrastruktury wydał Obwieszczenie na podstawie którego można stwierdzić, że Program azotanowy będzie zawierał zmienione stawki. Czy pojawią się wyższe kary? Nowe przepisy mają wejść w życie już niedługo, a konkretnie od 1 stycznia 2022 r.

Program azotanowy – jakie możliwe kary od 2022?

Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości maksymalnych stawek opłaty za naruszenie ,,Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” nowe kary w dokumencie ,,Program azotanowy” od 1 stycznia 2022 r. będą przedstawiać się następująco:

  • 2192,40 zł – za stosowanie nawozów niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy prawo wodne, lub z planem nawożenia azotem,
  • 3288,61 zł – za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami Prawa wodnego,
  • 548,10 zł – w przypadku prowadzenia dokumentacji realizacji ,,Programu azotanowego” niezgodnie z przepisami, jak również w przypadku jej braku,
  • 548,10 zł – jeżeli rolnik nie posiada planu nawożenia azotem.

Program azotanowy kary i sprzeciw Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

Zmiany nie wszystkim się podobają. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego przypomniała, że obecnie obowiązujące kary są niższe, a dokładnie wynoszą:

  • 2120,31 zł – za stosowanie nawozów niezgodnie z przepisami,
  • 3180,47 zł – w przypadku przechowywania nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami,
  • 530,08 zł – jeżeli prowadzenie dokumentacji realizacji Programu jest niezgodne z przepisami, lub jeżeli rolnik nie posiada planu nawożenia azotem.

Na wyższe kary i stawki za nieprzestrzeganie zasad zawartych w dokumencie ,,Program azotanowy” nie zgadza się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która zainterweniowała w tej sprawie do prezesa KRIR.

Czytaj również: Wnioski PROW 2022 – nowe ułatwienia i zmiany. Sprawdź!

Źródło: Sejm RP; Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *