Proporcja TUZ do UR. Jaka ma być wg GAEC 1?

Proporcja TUZ do UR na określonym poziomie jest jedną z dziewięciu norm dobrej kultury rolniczej, czyli GAEC. Jakie warunki stawia się rolnikowi, by spełnił wymagania tej normy? Sprawdzamy w projekcie rozporządzenia.
Proporcja TUZ do UR czyli GAEC 1 to „Utrzymywanie trwałych użytków zielonych w oparciu na proporcji trwałych użytków zielonych do użytków rolnych (UR)”. W projekcie rozporządzenia znalazła się tylko część obowiązków, jakie będą stały przed rolnikami. Pozostałe w ramach normy GAEC 1 uregulowano także w ustawie o Planie Strategicznym. W związku z tym nie umieszczono ich w projekcie rozporządzenia.
Spis treści
Proporcja TUZ do UR — jakie warunki dotyczą tej normy?
Norma GAEC 1 dotyczy całej powierzchni kraju. Zakłada ona, że w porównaniu do roku referencyjnego, czyli 2018, udział trwałych użytków zielonych w stosunku do powierzchni wszystkich gruntów rolnych nie może zmniejszyć się więcej niż 5%.
Jednakże jeśli wskaźnik ten przekroczy pułap 5%, to nie będzie można przekształcić trwałych użytków zielonych na grunty orne. Ponadto rolnik, który już dokonał takiego przekształcenia trwałego użytku zielonego w grunty orne, będzie musiał przywrócić określony odsetek tych przekształconych trwałych użytków zielonych. Ewentualnie musi on ustanowić jako TUZ inny obszar, który będzie odpowiadał temu odsetkowi.
Rolnik będzie miał na to czas tylko do końca maja roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Jednakże nie może zrobić tego później niż do dnia złożenia kolejnego wniosku o płatności.
Czym jest TUZ w świetle proponowanych rozwiązań?
Warto także zwrócić uwagę na to, co uzna się za TUZ, czyli trwały użytek zielony.
TUZ będzie obszarem wykorzystywanym do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych. Wymóg ten obowiązuje co najmniej przez 5 kolejnych lat po ponownym przekształceniu lub ustanowieniu. Ewentualnie w przypadku obszarów już wykorzystywanych do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych — przez liczbę lat pozostającą do osiągnięcia pięciu kolejnych lat.
Czytaj również: Praktycy o ekoschematach. Forumowicze aktywni
Źródło: Legislacja.rcl.gov.pl
