Protest producentów ziemniaków: spotkanie z ministrem

Protest producentów ziemniaków: spotkanie z ministrem

Na dziś zaplanowano rozmowy resortu rolnictwa z producentami ziemniaków, od których wyniku uzależnione są dalsze protesty.

Trudne rozmowy na linii rolnicy – rząd, czyli kolejna próba zażegnania kryzysu. Dziś resort rolnictwa spotka się z protestującymi pod Sieradzem rolnikami. Od wyniku rozmów uzależniony jest dalszy protest producentów ziemniaków.

Jesteśmy pozytywnie nastawieni do tych rozmów. Mamy nadzieję, że spotka się z nami minister Jurgiel i nas wysłucha. Nie rezygnujemy na razie z protestów, które chcemy zorganizować na trasie nr 12 w Błaszkach w województwie łódzkim i na trasie krajowej nr 25 w okolicy Nowych Skalmierzyc w Wielkopolsce, ale wszystko zależy od wyniku dzisiejszego spotkania – twierdzi przewodniczący stowarzyszenia Unia Warzywno- Ziemniaczana, Michał Kołodziejczak, który zapoczątkował protest producentów ziemniaków.

Protest producentów ziemniaków: postulaty

Obecnie ceny ziemniaków na rynkach hurtowych plasują się na poziomie 40-50 gr/kg.

Protestujący oczekują konkretnych rozwiązań, mających poprawić dramatyczną, ich zdaniem, sytuację na rynku warzyw i ziemniaków. Według nich, to zła polityka rządu doprowadziła do sytuacji, w której polscy konsumenci kupują zachodnie produkty, a krajowi plantatorzy nie mają komu sprzedać towaru.

Rolnicy domagają się zahamowania nielegalnego importu ziemniaków i warzyw do Polski, ustabilizowania stosunków z Rosją i otwarcia tego rynku. Żądają zaostrzenia kontroli fitosanitarnych importowanych do kraju ziemniaków i warzyw, a także ustalenia ceny minimalnej na te warzywa.

protest producentów ziemniaków

Ubiegłoroczne zbiory ziemniaków plasowały się na poziomie 9,5 mln ton.

Resort odpowiada

Resort rolnictwa w zeszłym tygodniu odniósł się do sytuacji na krajowym rynku ziemniaków. Zdaniem wiceministra Jacka Boguckiego, za niskie ceny odpowiada nadprodukcja czyli rekordowe zbiory z ubiegłego roku na poziomie 9,5 mln ton. – Na kształtowanie się cen ziemniaków w Polsce import spoza UE większego wpływu, gdyż wczesne ziemniaki sprowadzane są w miesiącach, gdy nie ma ich jeszcze na rynku – twierdził na konferencji prasowej wiceminister.

minister Jurgiel, protest producentów ziemniaków

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel

Wiceminister Bogucki przypomniał, że kontynuowana jest realizacja dopłat do uprawy ziemniaków skrobiowych w wysokości (1163,02 zł/ha w 2017 roku), do materiału siewnego lub kwalifikowanego (462,25 zł/ha), a dotychczasowe kontrole importowanych do Polski ziemniaków jadalnych nie wykazały naruszeń.

Kiedy można stosować dawki dzielone środków ochrony roślin?

Zmieniono przepisy dotyczące ochrony roślin. Ponownie pojawia się więc kwestia dawek ŚOR. Kiedy można je dzielić?

21 kwietnia 2018

Mospilan 20 SP. Oryginał jest tylko jeden!

W walce ze szkodnikami nie ma miejsca na eksperymenty. Nie dziwi więc to, że rolnicy wybierają sprawdzone rozwiązania.

20 kwietnia 2018

„Dzięki stosowanym zabiegom, nasza pszenica zawsze trzyma parametry”

Andrzej Wszeborowski uprawia pszenicę konsumpcyjną na ok. 400 ha. Jak chroni uprawy przed chorobami, aby utrzymać wysokie parametry ziarna?

22 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij