Pryzma buraków – jak wykonać ją prawidłowo?

Zbiory buraków cukrowych nadal trwają, a w wielu miejscach utrudnia je pogoda. W takich warunkach bardzo ważne jest, by pryzma buraków była odpowiednio uformowana i przykryta. To szczególnie istotne wtedy, gdy buraków jest więcej niż możliwości natychmiastowego wywozu ich do cukrowni.

W tym roku na polach jest szczególnie wilgotno, co nie tylko utrudnia wjazd na nie kombajnów buraczanych, ale również samochodów ciężarowych, które odwożą buraki do cukrowni. Warto więc szczególnie starannie wybrać miejsce na pryzmę – powinna znajdować się ona w takim miejscu, do której będzie łatwy dojazd z drogi – najlepiej na skraju pola.

Właściwe składowanie na polu

– Nie wszystkie zebrane z pola buraki cukrowe wywożone są do cukrowni od razu. Niektóre są przeznaczone do odbioru w listopadzie czy w grudniu – wyjaśnia Jan Krupiński z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Plantatorzy, którzy nie dysponują odpowiednimi powierzchniami magazynowymi, składują buraki bezpośrednio na polu. Im lepiej będzie wykonana pryzma buraków, tym większa pewność, że warzywa przetrwają w takim stanie, w jakim mają się znajdować podczas odbioru z pola.

Prawidłowo uformowana pryzma buraków powinna znajdować się tuż przy drodze, musi być ułożona w kierunku, w jakim wieją najczęściej występujące na danym obszarze wiatry. Teren pod pryzmę buraków powinien być możliwie płaski oraz pozbawiony kolein. Pryzma musi być też prosta, zwarta, bez żadnych zagłębień oraz jednolita na całej swojej długości. Dobrze wykonana pryzma to mniejsze straty masy oraz zawartości cukru, co jest korzystne zarówno z perspektywy plantatorów, jak i cukrowni.

Dobrze wykonana pryzma to mniejsze straty masy oraz zawartości cukru, co jest korzystne zarówno z perspektywy plantatorów, jak i cukrowni.

Pryzma buraków powinna być przykryta

Jeżeli pryzma buraków ma leżeć na polu przez kilka tygodni, warto pomyśleć o jej odpowiednim przykryciu, które będzie zabezpieczeniem przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim deszczu, wilgoci oraz zimna.

– Do przykrywania pryzmy najczęściej wykorzystuje się włókninę, która przepuszcza powietrze i pozwala burakom oddychać, ale jednocześnie jest wodoodporna – zaleca Jan Krupiński. – Niestety, włóknina nie jest pozbawiona wad – przede wszystkim chłonie wilgoć, przez co staje się dużo cięższa. Nie chroni też przed dużymi mrozami, sprawdzi się więc jedynie do ochrony pryzmy jesienią.
Niektórzy rolnicy zamiast włókniny stosują sprasowaną słomę, która chroni przed wiatrem oraz przed ujemnymi temperaturami. Nie jest ona jednak odporna na działanie deszczu i wilgoci.

Pryzma buraków powinna być przykryta aż do momentu odbioru ich z pola. Najlepiej zdejmować przykrycie tuż przed załadunkiem buraków na ciężarówkę, wtedy najmniej ucierpią ich parametry odżywcze.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *