Przebieg żniw 2021 – pogoda psuje szyki rolnikom

Tegoroczne żniwa ruszyły pełną parą. W tym roku przebieg żniw 2021 weryfikuje pogoda, która nie zawsze sprzyja rolnikom. Na północy kraju występuje susza, natomiast na południu kraju regularnie pojawiają się nawałnice, a także opady deszczu nawalnego i gradu. O przebieg tegorocznych żniw pytamy Dawida Kowcz, rolnika z miejscowości Zagrodna (woj. dolnośląskie). 

Żniwa 2021 które nadal trwają zapiszą się pod znakiem zmiennej pogody. Prace żniwne utrudniają przede wszystkim niekorzystne zjawiska pogodowe, które występują na terenie kraju. To z kolei, przekłada się na osiągnięty przez rolników plon i jakość ziarna, a także na cenę w skupie, która nie zawsze jest satysfakcjonująca dla rolników. Sprawdźmy więc jak przedstawia się przebieg żniw 2021.

Więcej w filmie – Przebieg żniw 2021 – pogoda psuje szyki rolnikom.

Przebieg żniw 2021 w woj. dolnośląskim

Tegoroczne żniwa przebiegają dość ciężko. Pogoda nie pozwala nam na zebranie suchego, dobrego jakościowo ziarna – mówi na wstępnie Dawid Kowcz, rolnik z miejscowości Zagrodna (woj. dolnośląskie).

Rzeczywiście, przebieg żniw 2021 zakłócają przede wszystkim częste opady deszczu, które nie pozwalają rolnikom na wjazd kombajnem w pole. Z tego względu, w niektórych rejonach kraju żniwa są już na półmetku lub zbliżają się do końca, w innych natomiast żniwa 2021 dopiero zaczynają się.

Niższe plony można zauważyć m.in. w przypadku rzepaku. Inaczej jest z jego ceną, która nadal pozostaje wyższa niż w ubiegłym roku. Należy jednak podkreślić, że nastąpił wyraźny wzrost kosztów wyprodukowania 1 tony rzepaku, co świadczy o tym, że rolnicy w tym roku mniej zarobią na produkcji rzepaku.

Wspomniał o tym również Dawid Kowcz: – Rzepak mamy w połowie skoszony, jest suchy bo ma około 6 – 7 % wilgotności. Plon – liczyliśmy na więcej, ale nie ma rekordowych plonów. Cena w naszych okolicach to jest około 2200 zł/t +VAT, ale pamiętajmy o tym, że wszystkie koszty związane z wyprodukowaniem tony rzepaku poszły nam o 50 % do góry. Więc tak naprawdę czy zarobimy więcej w tym roku, niż w tamtym? No nie koniecznie bym się z tym zgodził (..). Plon rzepaku na naszych terenach jest około tak od 3 do 4 t. To jest bardzo porównywalny plon tak jak w tamtym roku. 

Aktualne ceny zbóż i rzepaku 2021

Przebieg żniw 2021 jest w tym roku nierównomierny, że względu na niekorzystną pogodę. Dni bez deszczu jest mało, dlatego rolnicy muszą się śpieszyć się ze zbiorem zbóż i rzepaku ze wszystkich pól. Czas działa niekorzystnie również na jakość zboża, które pozostaje na polu wilgotne i nadal nieskoszone. Wówczas wtedy rolnicy w momencie sprzedaży zbóż i rzepaku otrzymują niższą cenę, niż pierwotne zakładali.

Ceny skupu rzepaku 2021 oferowane przez zakłady przetwórcze wahają się od 2260 – 2415 zł/t. Natomiast firmy pośredniczące za tonę rzepaku płacą od 2270 – 2500 zł/t. Powyższe ceny obowiązują na dzień 5 sierpnia br., a zostały opracowane przez KZPRiRB.

Czytaj również: Cena rzepaku w skupie 2021 spadają? Sprawdź szczegóły!

Przebieg żniw 2021 w tym roku zakłóca pogoda, która psuje szyki rolnikom. Deszczowe dni i duża wilgotność powietrza powoduje, że ziarno oznacza się niższymi parametrami jakościowymi. To z kolei, wpływa na niższe ceny zbóż które są oferowane rolnikom w momencie sprzedaży.

Notowania cen pszenicy 2021 podane przez Agrolok na dzień 5 sierpnia br. przedstawiają się następująco:

  • średnia cena pszenicy paszowej na północy Polski – 850 zł/t,
  • średnia cena pszenicy paszowej na południu Polski – 840 zł/t.

analizy cen skupu zbóż opracowanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wynika, że ceny jęczmienia w żniwa 2021 wahają się między 600 a 900 zł/t, a pszenżyta od 600 do 780 zł. Cena skupu żyta wynosi natomiast około 620 zł/t, a owsa od 500 do 550 zł/t.

Źródło: KZPRiRB; Agrolok; WIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *