Jak przechowywać nawozy azotowe?
Mogą być niebezpieczne i dla ludzi i dla środowiska, a jednak są w rolnictwie bardzo potrzebne. Dowiedzmy się, jak poprawnie przechowywać nawozy azotowe.
– Nawozy azotowe takie jak saletra amonowa i saletrzaki oraz mocznik łatwo chłoną wodę z powietrza, szczególnie w warunkach dużej wilgotności powietrza, dlatego wymagają wyjątkowo starannego przechowywania – powiedział nam dr inż Adam Grześkowiak, specjalista z działu marketingu jednego z głównych producentów nawozów w Polsce. – Saletrę amonową i saletrzaki należy przechowywać w suchych i czystych pomieszczeniach, o podłożu izolującym od wilgoci. Worki 50 kg należy układać poziomo, warstwami, na suchej, gładkiej i twardej powierzchni, najwyżej do wysokości 12 warstw saletry amonowej, oraz 10 warstw saletrzaków.
Wielkość jednej pryzmy nie może przekraczać 30 t, a odległość między pryzmami powinna wynosić co najmniej 1 m.
Nawozy w big-bagach i na paletach należy przechowywać w dwóch warstwach. Odległość od ścian powinna wynosić co najmniej 0,2 m, a od urządzeń grzejnych co najmniej 1,0 m. Worki uszkodzone należy składować osobno.
– Pamiętajmy, że wielkość jednej pryzmy nie może przekraczać 30 t, a odległość między pryzmami powinna wynosić co najmniej 1 m – dodaje dr inż. Grześkowiak. – W jednym pomieszczeniu nie wolno przechowywać więcej niż 300 t saletry amonowej. Wielkość jednej pryzmy nie może przekraczać 30 t, a odległość między pryzmami powinna wynosić co najmniej 1 m. W jednym pomieszczeniu nie wolno przechowywać więcej niż 300 t saletry amonowej.
Niektórzy producenci dbają, by saletra amonowa zawierała ona co najwyżej 0,3% wody, niską porowatość oraz minimalne zanieczyszczenia.
– Takie parametry saletry amonowej oraz jej wyrównana granulacja, a także brak pyłów, ułatwiają utrzymanie optymalnych właściwości nawozu podczas przechowywania, gwarantują jego dobrą sypkość, a w konsekwencji umożliwiają równomierny wysiew nawozu – informuje eksport.
Co bardzo ważne, nawozy te mają tendencję do samozapłonu już w temperaturze 180°C.
– Pamiętajmy, że żar papierosa może mieć temperaturę nawet 600 stopni – dodaje dr Grześkowiak. – Oznacza to jedno: absolutny zakaz palenia papierosów w pobliżu składowanych nawozów.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!