Co siać, a czego nie siać przed uprawą danej odmiany? [WYWIAD]
![Co siać, a czego nie siać przed uprawą danej odmiany? [WYWIAD]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2016/05/pole1.jpg)
Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Agrotechnika doradza”. Tym razem dr inż. Piotr Hulanicki opowiada o stosowaniu przedplonów. Warto posłuchać!
Przypominamy, że partnerem cyklu jest agrotechnika.co, oferująca nasiona pszenicy ozimej Kalman o niskich wymaganiach glebowych.
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:
Przedplon ma znaczenie!
Jak twierdzi ekspert ds. nasiennictwa, przedplon ma duże znaczenie, decyduje on m.in. o strukturze gleby, którą będziemy przygotowywali do uprawy i do zasiewu. – Przyjęło się mówić, że najlepszym przedplonem pod rośliny jednoliścienne są rośliny dwuliścienne. Inaczej mówiąc – buraki, rzepak, kukurydza, bądź też grochy i bobowate są dobrym przedplonem dla roślin zbożowych – tłumaczy pan Piotr Hulanicki.
Ekspert ds. nasiennictwa zwraca uwagę na pewien istotny problem. Ze względów logistycznych przedplon, choćby i najlepszy, nie zawsze może zostać zastosowany. Jak spostrzega – buraki uprawia się z reguły tam, gdzie są najbliżej cukrownie. W to miejsce musi więc wchodzić inny gatunek dwuliścienny – rzepak, roślina bobowata, bądź jakieś inne warzywa. Ponadto pan Piotr Hulanicki zwraca uwagę, że warzywa są dość specyficznym typem uprawy, w związku z czym nie wszystkie gospodarstwa decydują się na ich siew.
Rzepak – roślina, na którą mogą sobie pozwolić wszyscy!
Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest uprawa rzepaku. Jak zauważa ekspert – na tę roślinę mogą sobie pozwolić wszyscy. To gatunek uprawiany w wielu gospodarstwach. Alternatywnym rozwiązaniem jest siew roślin bobowatych. – Bobik stanowi z reguły przedplon dla pszenic – wyjaśnia ekspert ds. nasiennictwa, po czym uzupełnia – jeśli chodzi o groch, to doskonały przedplon także i dla rzepaku. Można więc sobie pozwolić na taką ekstrawagancję, że po grochu zasiejemy rzepak.
Jak zauważa pan Piotr Hulanicki – przedplony z reguły decydują o tym, w jaki sposób będziemy mogli uprawiać daną roślinę, jak również w jakim tempie możemy przygotować stanowisko pod konkretny zasiew.
W ostatnim naszym odcinku rozmawialiśmy o odmianach odpornych na wymarzanie, a już niedługo posłuchamy, jak uchronić się przed wyleganiem zbóż. Zapraszamy serdecznie!
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.